A ve B’nin Arkadaşlık İlişkisi “Müdahale”

Daha önce Kader Karadeniz ve Melih Pamukçu tarafından kurulmuş Tiyatro Kaygan Zemin’in Athol Fugard’ın “Merhaba ve Hoşçakal” oyunundan hareketle Kader Karadeniz tarafından tasarlanan ve birbirlerine yabancı iki kardeşin hikayesinin anlatıldığı Ya da Herhangi Bir Yer oyunlarını seyretmiştim. Bu sefer ekip Tiyatro İhtimal olarak İngiliz oyun ve senaryo yazarı Mike Bartlett’ in 2014 de yazıp aynı sene sahneye taşınan An Intervention isimli oyununu Müdahale ismi altında sahneye taşıyor. 
Mike Bartlett, Türk Tiyatro ve televizyon seyircisinin tanıdığı bir isim, daha önce Contractions-Personel isimli oyunu Craft Tiyatro, The Bull-Öküz isimli oyunu ise Ezop Sahne tarafından oynanmıştı. Televizyonda ise Türkiye’de Sadakatsiz ismi ile çekilen psiklolojik gerilim dizisi Doctor Foster dizisinin yaratıcı yazarı olup Doctor Who dizisinin bazı bölümlerinin yazarlığını yapmıştır.
Müdahale- An intervention 2014 yılında yazılmış ve aynı yıl 16 nisan 2014’de Watford Palace Theatre’ da prömiyer yapmış. Yazar oyunun iki karakterine isim vermiyor sadece A ve B olarak belirtiyor, ayrıca oyunun her bir karakteri her yaştaki ırk ve cinsiyetteki oyuncular tarafından oynanması sahneleyecek ekibe bırakılıyor, prömiyer oyununda A ve B bir kadın ve bir erkek oyuncu tarafından canlandırılmasına karşılık 2022 temmuz-ağustos arasında Greenwitch Theater’da A ve B karakterlerini iki kadın oyuncu canlandırmış.

Anintervention Rachael Stirling John Hollingworth 1024X682 1 Tekperde.com
An-Intervention 16 Nisan 2014’De Watford Palace Theatre’ Da Prömiyer Fotoğrafı

Personel ve Öküz oyunlarında olduğu gibi insani ilişkilerin nasıl karmaşık olduğunu başarı ile yansıtan Mike Bartlett, Müdahale oyununda arkadaşlığın şartlara bağlı olarak nasıl değişebildiğini, arkadaşlık ilişkisinin taraflar tarafından nasıl farklı algılanacağını gayet kışkırtıcı bir dille anlatmış. 
Oyun biraz alışılagelmiş kalıpların dışında, iki kişilik klasik komedi çerçevesinde. Kişinin kanka olarak da nitelenebilecek en yakın/iyi arkadaşının ile olan ilişkisinde iki tarafında sorumlulukları ve bizi zorladığı durumlar. Tiyatro İhtimal’in oyununda A kadın B ise erkek ama sevgili değiller sadece çok yakın birbirlerinin her türlü sırlarını bilen iki arkadaş. Sahnedeki minimal dekor ile bazen gece kulübü bazen evin otuma odasına taşıyorlar bizi, 
arada hem sahnede hem de perde arkasında oynadıkları sahneye uygun giysileri değiştiriyorlar. Kader özellikle çok fazla içtiğinde savunmasız bir yanı olan zeki ve komik A, Melih daha düzgün ve tutucu olduğu için biraz da sıkıcı B. A, ülkesinin başka bir ülkeye müdahalesini protesto etmek için sokaklara çıkar, B ise bazı durumlarda savaşı destekleyebilecektir. İkisi de birbirlerinin tutumlarına karşı çıkarlar adeta nefret ederler ama birbirlerini arayıp sormazlar ama sonra arkadaşlık bağları onlara ihmal ettikleri kankalarını aramalarını hatırlatır.

Oyunun Künyesi
Oyuncular:Kader Karadeniz, Melih Pamukçu
Yazar: Mike Bartlett
Dramaturg:Selen Kartay
Yönetmen ve Dekor Tasarım:Kader Karadeniz
Çevirmen:Melih Pamukçu
Hareket Tasarım: Utku Demirkaya
Afiş Tasarım: Gökçe Erverdi
Işık Tasarım:Emir Tatlı
Asistanlar: Ceyda Esra Altun, Gizem Sırımsı
Süre: 1 Perde / 70 dak
Topluluk:Tiyatro İhtimal
Tür: Dram-Komedi
Seanslar
Afiş
Baysan Pamay
Baysan Pamay
tiyatroyu sever, tiyatro emekçilerini çok sever

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Agon

Antik Yunan komedyasında düşünceleri birbirine karşıt olan iki oyun kişisinin tartışmaya girdiği bölüm.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz