Arkadaşlık Sanatı – Gada Tiyatro

Bir resim tablosu bir arkadaşlığın dinamiklerini nasıl açığa çıkartır bu sorunun cevabını hiç düşündünüz mü? Marc, Serge ve Yvan çocukluktan beri arkadaştır. Serge fazlasıyla ukala ama bu ukalalığın altında yatan ikincil duygusu kabul görme arzusu olan hareketleri doğallıktan fazlasıyla uzak bir doktor. Marc dürüstlükle dobralık arasındaki kalın çizgide  dengede durmaya çalışan  yer yer kırıcı ama bunu doğruluk kılıfı ıle beslemekten çekinmeyen fazlaca kaba biri. Yvan ise bu iki uç karakter arasında denge bulmaya çalışırken aslında kendini kaybeden fazla iyimser ne şiş yansın ne kebap düsturu ile hayatını geçiren evlilik arifesinde sıkışmış ve bunalmış biri.

Uzun süren dostlukları bir tablo ile yeniden sorgulanmaya başlanır.  Serge bir gün bir tablo alır ve bu tabloya verdiği parayı anlamlı bulur ve onu enayilikle suçlayanları sanattan bihaber olmakla suçlamaktan geri kalmayacak kadar üstencil davranır. Aslında hikaye böyle başlar. Yer yer komedi unsurları olan oyunda aslında toplumda her daim görebileceğimiz karakterlere şahit olabiliyoruz . Bazı apar sahnelerde aslında karakterlerin gerçek fikirlerini duyabiliyoruz seyirci olarak.

Böylelikle aslında arkadaşlıkta  ne kadar “dürüst” davrandığımızı  bize anlatıyor. Oyun içerisindeki karakterlerin dönüşümleri  o kadar hayata dair ki gerçekten insan  kendini , çevresini görüyor sahnede. Serge rolünde Mücahit Koçak, Yvan rolünde Mehmet Solmaz, Marc rolünde ise Cihat Süvairoğlu’nu  gördüğümüz  oyunun yazarı Yasmina Reza olup çevirmenliğini ise Gencay Gürün yapmakta. Mehmet Solmaz’ın  oyundaki tirat performansı o kadar başarılı ki ara alkışı fazlasıyla haketiyor. 

Caglar Yalcinkaya 1 1 Tekperde.com
Çağlar Yalçınkaya

Aslında ilişkilerden  yola çıkarak insanın  kendisini sorgulamakta oyun. Yönetmen koltuğunda  oturan  Şirreti Evcilleştirmek ve Suzy Storck oyunlarında  oyunculuk yapan Çağlar Yalçınkaya, o kadar dengeli ve tutarlı bir reji yapmış ki izlerken bir an bile oyundan kopmak mümkün değil. Yönetmen yardımcılığını ıse  Erdal Baran Şahin’in  yaptığı oyunda bazı anlar var, karakterler sadece dursa bile çok şey anlatıyor. Bu anlar seyirci açısından tatmin edici olup karakterleri daha da sevmesine ve benimsemesine izin veriyor. 

Günlük kostüm ve yeterince sade dekorla izleyicinin  konuya daha da odaklanması sağlanıyor.  Başarılı oyunun ışık tasarımı  Engin Adekaya müzikleri  ise Şinasi Sırkıntı’ya  emanet. Yaklaşık 80 dakika süren tek perde oyundan çıktığınızda yüzünüzde hafif bir tebessüm beliriyor. Yeni sezonda da izlemesi mümkün olan Gada sahnenin oyunu Arkadaşlık Sanatı alternatif tiyatro arayışına cevap isteyenlere tavsiye…

Oyunun Künyesi
Yazan: Yasmina Reza
Yönetmen: Çağlar Yalçınkaya
Çevirmen: Gencay Gürün
Yönetmen Yardımcısı: Erdal Baran Şahin
Sahne Tasarım: Çağlar Yalçınkaya
Işık Tasarım: Engin Adeka
Müzik: Şinasi Sırkıntı
Afiş Tasarım: D’art Duvar
Fotoğraf: Ali İhsan Elmas
Topluluk: Gada Tiyatro
Oyuncular:
Cihat Süvarioğlu
Mehmet Solmaz
Mücahit Koçak
Organizasyon: Fatih Aydın 
Tür: Komedi
Seanslar
Afiş
Sevgi Hantal
Sevgi Hantal
Tiyatroyu, doğayı ve insanı çok seven biri. Okur, yazar, seyreder, oynar. Müziksiz ve çikolatasız yaşayamaz.

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oda Tiyatrosu

Seyirci sığası yüz kişi yada az olan minik tiyatro.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz