Ben Sizi Dinledim: Psikolog Beren’den “Beeren” Yaratmak…

“Geçmişteki tüm danışanlarını evinde ağırlayan psikolog Beren, onu bu davete iten sürecini ve
hayatındaki dönüşümü anlatmaya karar verir.
‘Artık şarkı dinlemek değil şarkı söylemek istiyorum’ mottosuyla, o güne kadar  dinlediği
danışanlarına bu kez ‘Ben Sizi Dinledim‘ diyerek kendi öyküsünü anlatır.

Psikolojinin az bilinen kavramları ve öğretileriyle örülü ezber bozucu interaktif tiyatro oyunu ‘Ben
Sizi Dinledim’ Ocak ayı itibariyle seyircisiyle buluşuyor.” (Tanıtım metninden)

“Ben sizi dinledim”i izlemeden önce, bu tanıtım paragrafında en dikkat çekici kısım, şüphesiz “interaktif” kelimesi oluyor. Malum, son yılların moda kelimesi bu ve bazen izleyiciyi beklentiye sokup, istediğini göremeyince, “interaksiyon” kelimesi oyuna yansımayıp, sadece tanıtım metnine hapsolunca seyircinin bu metoda inancı kayboluyor. Gel gelelim, “ Ben sizi dinledim” için tam tersi bir durum geçerli. İnteraktif oyun tanımlamasının içini tamı tamına dolduran bir sahneleme biçimi bekliyor sizleri.

“Ben Sizi Dinledim” perdelerini 18 Ocak 2024’te İkinci Kat Kadıköy’de açtı. Oyuncu İpek Elmas Şenol’un prömiyer performansı, izleyicinin iştahını kabartan ve katılımcı öğelere yoğunluk vermesiyle oyunu tekrar izleme isteği uyandıran bir yapım sundu bizlere.

Beer Tekperde.com
Yapay Zeka ile Beren için kullanabileceği bir Beeren Markalı şişe tasarladık 🙂

Oyunun başlama anından itibaren, gerçekten bir eve konuk olmuşsunuz hissini iliklerinize kadar hissettiren bu yapım, tahmin edebileceğiniz üzere bir psikolog olan Beren’in evinde geçiyor.

Beren, çok da başarılı geçmeyen psikologluk kariyerinin yerine, onu çok mutlu eden ve becerisini sonuna kadar kanıtladığı  BEEREN markası “Craft” bira üreticisi sıfatını koymaya karar verdiği bu an, eski danışanlarını evine davet ederek, onu bu sonuca getiren sürecini tüm samimiyetiyle paylaşıyor. Bu yola çıkarken, seyirciyi de samimiyetiyle hikayeye dahil ediyor ve içten oyunculuğu ile İpek Elmas Şenol, kimi zaman gözünüzde bir damla yaş oluyor, çoğu zamansa ağız dolusu bir kahkaha…

Oyunun rejisi, İpek Elmas Şenol’un da katkıları ile Bestem Yuvarlak’ın elinden çıkmış. Kendisi de oyuncu ve müzisyen olan bu çok yönlü sanatçının dokunuşu, oyunun her yerine dantel gibi özenle işlenmiş ve detaylardan buram buram kadın sanatçı dokunuşunun, çok yönlü düşünmesinin kokusu geliyor.

Oyunun müzikleri Cem Çatık’a ait. Bubinga Records’ın kurucusu Çatık, profesyonelliğini ve detaycılığını oyuna tamamıyla yansıtmış. Tek perdelik bu oyunda size bir müzik ziyafeti yaşatmayı başarıyor.

Dekor minimalist ama gerçekçi bir düsturda kurulmuş. Bir Craft bira üreticisinin evine konuk olduğunuza ikna olacağınız detaylar düşünülmüş ve bir eksik bırakılmamış. Bu da oyunun inandırıcılığını arttırıyor.

Bütün bu ögeler birleştiğinde, zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız, kendinizi Beren’in hikayesine kaptırdığınız bir 55 dakika yaşanıyor. Oyunun başından itibaren seyirciyi oyuna katan reji ve oyuncu İpek Elmas Şenol’un doğallığının oyunun su gibi akıp gitmesine katkısı ise tartışılmaz başarıda.

Bir psikologdan nasıl bir Craft bira üreticisi çıkar? Bu yolu merak ediyorsanız, Beren’in hikayesini dinlemenizi tavsiye eder, şimdiden iyi seyirler dilerim .

Oyunun Künyesi
Yazan: Metehan Yavuz
Yöneten: İpek Elmas Şenol, Bestem Yuvarlak
Müzik: Bestem Yuvarlak, Cem Çatık
Kostüm Tasarımı: 
Işık Tasarımı: Okan İkinci
Afiş Tasarım: Zeynep Bayram
Fotoğraf: Burak Kavakcı
Oynayanlar : İpek Elmas Şenol
Topluluk:
Tür: Trajedi, Dram, Komedi
Seanslar
Afiş
İris Bilen
İris Bilen
İris Bilen, 2010 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Oyunculuk bölümünden mezun olmuştur. Oyuncu olarak farklı özel tiyatrolarda görev alan Bilen, eğitmen olarak Casa Akademi bünyesinde edinimlerini paylaşmaktadır. Aldığı eğitimi ve sıkı bir tiyatro seyircisi olma halini, bir kesişim kümesi olarak oyun incelemelerinde buluşturmakta ve tiyatro severlere bilgi sunmayı amaçlamaktadır.

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ferhan Şensoy

Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu; roman, deneme, günlük, tiyatro, televizyon dizisi ve film senaryoları yazarı ve 'Ortaoyuncular' tiyatro topluluğunun kurucusu olan sanatçı 'Ortaoyuncuları Kavuğu'nu Münir Özkul'dan devralmıştır. Her oyundaki emeği geçenlere, zaman gözetmeksizin oyun gelirlerinden pay vererek Türk Tiyatrosu'nda kendine özgü bir yer edinmiştir. Aldığı ödülleri ve prestijiyle Türk tiyatrosunun ağır isimlerdendir.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz