Bir Çok Duygu Yaşatan Oyun: Eylül – SfrPztf

Nereden başlayacağımı nasıl anlatacağımı bilemediğim çarpıcı bir hikaye. Herkesin izlemesiyle dünyanın daha yaşanılabilir bir yer olacağına inandığım bir oyun. Uğur Kanbay‘ın yazıp, yönettiği ve tek kişilik performansı ile sahneye taşıdığı Eylül adlı oyunu Oyun Atölyesi’nde izledim. Oyun türü trajedi & dram, süresi 110 dakika ve 2 perde. Her zaman denk gelmez, en önden izledim. Eylül’ün dördüncü duvarı yıkıp neredeyse interaktif bir diyalogla trajedi ve drama rağmen sizi kahkahalara boğmasını dilerseniz kesinlikle tavsiyem mümkün olduğunca önlerden bilet almanız yönünde olur.

Oyun, trans ve seks işçisi Eylül’ün monolog’u doğrultusunda hayatını seyirciyle paylaşmasıyla ilerliyor. Fakat onu trans birey veya seks işçisi olarak etiketlemek mümkün değil. Hayatın, insanın, insan olabilmenin, duyguların, empatinin tam içinden biri Eylül. Etiketsizliğin, zincirler içinde özgür bir kuş olmanın karşılığını, ağır duyguları hafifleterek hissettirmesiyle bende derin izler bıraktı diyebilirim.

Yazan–Yöneten-Oynayan: Uğur Kanbay
Yazan–Yöneten-Oynayan: Uğur Kanbay

Bir anda kahkahalarla gülerken hemen ardından derin sessizlikler içinde boğazınız düğümlenerek dikkat kesilebiliyorsunuz. Roller coaster etkisi için çok doğru adres. Oyun bütününde duygu geçişleri çok keskin. Uğur Kanbay her saniyenin hakkını vererek hislerinizin ve düşüncelerinizin değişim hızını pratik zekası ve oyunculuk yeteneği ile ustaca yönlendiriyor. Hayatınızdan 110 dakikanızı verip anı durdurarak, farklı bir zaman boyutunda Eylül ve evreni ile tanışmanızı çok öneririm.

Son birkaç sözüm ise Eylül ve yaratıcısı Uğur Kanbay’a. Eylül’ü bizimle tanıştıran yazan, yöneten, oynayan Uğur Kanbay’a tek kişilik dev kadro listemde, ne zaman yalnız hissetsem gullüm yapabileceğim özel bir yer ayırdım. Gözlerine bakan tek bir kişi olduğunu hissetsen de şimdi salon dolusu ayakta alkışlanan, herkesin gözünün içine baktığı birisin, iyi ki yolumuz kesişti Eylül.

Oyunun Künyesi
Yazan–Yöneten-Oynayan: Uğur Kanbay
Yardımcı Yönetmenler: Ali Bal-Yunus Eski
Reji Asistanı: Gökhan Efe Şenyapar
Sahne Tasarımı: Sfrpztf
Müzik: Bahadır Gülşen
Hareket Düzeni: Deniz Akarslan
Işık Tasarımı: Yasin Gültepe
Kostüm – Makyaj: Kübra Yılmaz
Asistanlar: Akay Akyıldız-Eren Bilal Aslan-Soner Göleli
Süre: 120 dk / İki Perde
Topluluk: Sfrpztf
Tür: Dram
Seanslar
Afiş
tiyatromuo
tiyatromuo
Çünkü sanatı, matematik ve geometri ile bağdaştırmayı benimsiyorum

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz