Bir İlişki Komedisi “Android Bebek” – DerinArt

Sanatın her alanında; yeni girişimlere ve projelere ev sahipliği yapmak amacıyla kurulan DerinArt’ın ilk yapımı olan “Android Bebek” oyunu 28.01.2022’de Cevahir Sahnesi’nde Türkiye prömiyerini gerçekleştirdi. Yoğun ilgi ve beğeniyle karşılanan oyun ilk gösterimine kapalı gişe başladı. Oyunda “Venüs” karakterine hayat veren Pınar Özer; Haziran 2023’de düzenlenen 10.Uluslararası

Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri Komedi Dalında “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görüldü.

Oyunun Özeti

Uzun süren bir ilişki ve ani bir ayrılığın ardından teselliyi Android kadın robot Venüs’e tutunmakta bulan Barış’ın komik ve beklenmedik hikayesini konu olan oyun “Android Bebek”; ünlü Hırvat yazar Miro Gavran’ın 2012 yılında Zagreb’de Dünya prömiyerini yapmış bunun yanı sıra Slovakya, Amerika, Çek Cumhuriyeti, Hindistan, Slovenya, Danimarka, Almanya, Macaristan ve Rusya gibi pek çok ülkede sahnelenip, büyük beğeni toplamıştır.

Miro Gavran Andoid Bebek Tekperde.com
Yazan: Miro Gavran 

Sanal dünyanın ve teknolojinin çevrelediği 21.Yüzyıl insanının yalnızlığını, çaresizliğini ve iletişimsizliğini anlatan oyun; sanal bir ilişkinin gerçek insanların kurduğu ilişkilerle kıyaslanamayacağını; gerçek bir iletişimin yerini Android bir robotun alamayacağını vurguluyor. Kadın ve erkek arasındaki farklılıkları, ataerkil toplum tarafından kadına dayatılan görev tanımlarını ve ilişkilerde yaşadığımız tüm sorunları mizahi bir dille işleyen; kadın-erkek, genç- yaşlı herkesin kendinden çok şey bulabileceği; geleceğe dair kendi adınıza bazı çıkarımlarda bulunabileceği eğlenceli bir oyun.

Gelen gideni mi aratır? Yoksa çivi çiviyi mi söker? Aşk üç yılda bitmeli mi? İki yıldan sonra kesin evlenmeli mi? İlişki güzel gidiyorsa hemen çocuk mu yapmalı? Çocuk istemeyince yardan mı vazgeçmeli? Peki tüm bu klişe ilişki sorun ve sorumluluklarından kurtulmak için güzel, itaatkar ve hizmette sınır tanımayan bir android kadın robota sarılmak çare mi? Teknoloji yüzyıllardır süre gelen kadın- erkek çatışmasına son verebilecek mi?

Oyunun Künyesi
Yazan: Miro Gavran 
Çeviren: Nazlı Gözde Yolcu
Yöneten: Esra Pamukçu Bozkurt 
Oynayanlar: Pınar Özer, Barış Taşkın 
Genel Koordinatör: Gülru Pekdemir
Oyun Asistanları: Tuğçe Gür, , Büşra Özdemir 
Işık Tasarımı: Batuhan Sezer
Müzik: Yağız Oral
Afiş Tasarım: Tilki Yapım
Topluluk: DerinArt
Tür: Trajedi, Dram
Seanslar
Afiş

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Revü

Oyundan önce gösterilen müzikli ve danslı oyun.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz