Bir Veri Analistinin Bize Sunduğu Gerçeklik – Kim Bu Ben

Tiyatro İn’in Kim Bu Ben adlı oyununa girdiğiniz anda karşınıza başka bir oyun çıkacak. Bu oyun seyirci olarak tiyatro sahnesine adım attıktan sonra bize gerçeği sorgulatıyor. Oyunda oyun içinde oyun mantığı vardır. Bence gerçek oyun budur. Kim Bu Ben yazar Rose Leilani’nin ilk ve tek oyunu. Yazarın esas mesleği de büyük bir kumarhane zincirinin dijital teknolojilerinden sorumlu veri analistliği. Ama son derece ustalık gerektiren oyun metni de gerçekleri sorgulamak için akıllıca bir paravan.,

Sahnede oldukça heybetli, gösterişli ve geometrik bir ekran var. Sahne dekoru değişken. Önce yemek masası iken ardından yatak odası sonra da bir evin oturma odası olacak. Burada kullanılan dekorlar da oldukça portatif ve taşınmaya müsait basit dekorlar. Oyunun başlangıcında Daphne (Beyza Şekerci) ve Adam (Onur Ünsal) internette tanışmalarının akabindebir akşam yemeğine çıkarlar ve aynı gece beraber olurlar. Sahnedeki dekor değişimi sırasında anlatıcı LK (Neslihan Arslan) ise kulaklıklı mikrofon ile Daphne ve Adam‘ın hayatlarını ve ileride hayatlarına girecek olan tehlikeleri anlatır.

Dekor, bir restoran, bir yatak odası, bir oturma odası ve bebek odası ile tamamlanan, oyun içerisinde interaktif bir şekilde Adam’ın ufak bir aksiyon kamerası ile çektiği vloglarını da ekrana yansıtarak anlatımı güçlendiren video yerleştirmeden oluşuyor.

Çiftin birlikte yaşamının ortaya çıkışını ve sonunda çözülüşünü izlediğimiz ve sanal kimliklerinin çalınması sonucu başkaları tarafından kontrol edilen bir hayattan, işlenilen suçlardan ve kendilerini bu durumda savunmaya başlayan bir çift oyunun ana hikayesi. Yönetmen Engin Hepileri’nin iki perde yüz yirmi beş dakikadan oluşan sahnesi oldukça sürükleyici ve izleyiciyi çiftle birlikte tavşan deliğine çekiyor. Oyunu izlerken gerçekten çok gerileceksiniz. Ama Okan Temizarabacı’ya ait video tasarımı, sahneyi zenginleştirmek adına kullanılan renkli sis gösterileri, oyundaki gerginliğin hiç bitmemesine sebebiyet veren Kenan Doğulu’ya ait müzikler ve Cem Yılmazer’e ait dinamik ışık tasarımı ile geçen iki saat on beş dakikanın sonunda oyundan çıkarken de “gerçekten bir oyun bir şov izledim” diyebileceksiniz. Onur Ünsal ve Beyza Şekerci oynadıkları Adam ve Daphne rollerinde müthiş bir performans sergiliyor ve izleyiciyi her diyaloglarında sahneye bağlıyor.

Oyunda +15 yaş sınırı var . Ama oyun boyunca gerilim ve cinsel içerikli sahneler olacağının uyarısını afişe bakarak bu uyarıyı gördüğümüzde değil oyunun başında alırız. Oyun gerçekten de cesur sahnelere sahip. Bu yönüyle, popülerleşmesi durumunda kapalı kutu olan muhafazakar Türk insanının tepkisini çekmesi olası. Ancak bana sorarsanız sanatta her şey olmak zorunda ve sanat özgür olmak zorunda. Bu yüzden de bu tarz oyunların varlığına karşı olmadığım gibi cesur içeriğinden dolayı da bu oyunu destekliyorum. Ayrıca oyunun cesurluğundan bahsettiğim tek yönü cinsel içerikli +18 sahnelere sahip olması değil. Sanatçıların eleştirmekten korktuğu veya tam anlamıyla eleştiremediği küresel iklim krizi, pandemi, neoliberalizm, bireyselleşme, dijitalleşme ve gözetleme, kapitalizm gibi konuları oldukça cesur bir şekilde ele almasıdır. Bunu işlerken de seyirci üzerinde ciddi bir gerilim yaratmaktadır.

Engin Hepileri Tekperde.com
Yöneten: Engin Hepileri

Hikaye gelişir ve Adam ve Daphne‘nin romantik akşam yemekleri akabinde yaşadıkları ateşli geceden sonra birlikte yaşamaya başladıklarını, evlendiklerini, bebek sahibi olduklarını ve gizemli koşullar altında küresel sorunlarla mücadele ederken, üzerlerine yüklenen suçlara ve hepsinden de korkuncu tüm dünya tarafından canavar kabul edilmelerine karşı birlikte mücadele verdiklerini görürüz. ” Hayalinizde olması gerçek olmadığı anlamına gelmez ” gibi ifadeler duyuyoruz . Asıl soru onların bu duruma nasıl düştüğü ve bunun sorumlusunun kimler olduğudur.

Birlikte bir hayat kurdukça, Adam’ın teknolojiye olan direnci Daphne’ye de yansıyor ve ilişkilerinin aşk dolu sahneleri arasında, gözetleme ve veri toplama konusunda giderek daha fazla paranoyaklaştıklarını görüyoruz. Tabii bahsettiğim gibi bir aile olmuşlardır ve bebekleri de olmuştur sonunda. Tüm bunlar olurken aralarda sunucu konumunda LK sahneye girer ve olanları, olacakları anlatır.

Oyunun esas kırılma noktası ise Daphne ve Adam’ın sanal kimliklerinin çalınması ile olur. Çalınan kimlikleri ile bir çok suç işlenir. Tüm dünya onların suçlular, kötüler olduğuna inanmaktadır. Ama bu suçları onlar işlememektedirler. Demokrasi karşıtı hareketlere ve hükümet sırlarının istiflenmesine bulaştıkça, kendilerini tehlikeli hedefler haline getirdikçe amansız bir gerginlik oluşur. Bu sorunu çözmek için aciliyetleri her geçen gün artmaktadır.

Yalnızca bizim ve sosyal medya hesapları dahil sanal tüm kimliklerinin izlendiklerini düşünmekte haklılar. Ünsal ve Şekerci sahneye kurulmuş video yerleştirme içerisinde canlandırdıkları videolara da rahatça yaslanıyorlar. Gergin bir heyecanla canlandırdıkları bu oyun, Rose Leilani’nin hikayesini bir araya getirmek için sanal alem kimlik hırsızlıkları konularını, YouTube videolarını ve ev kayıtlarını nasıl kullandığını anlatıyor; çiftin arşivini oluşturmaktan nefret ettiği ama da tüm gün kullanmakta olduğu teknoloji, çiftin içlerine düştüğü gizem dolu kumpastan çıkmaya çalışırken komplo teorileri ön plana çıkıyor ve neyin gerçek neyin sanal olduğu sorusu bir anda cevaplanması çok zor olarak görünüyor.

Rose Leilani’nin metni gerginlik anında gizem dolu bir ortamda ortaya çıkan kaos ve deliliğin güzel bir anlatımıdır. Ve metni ile bize sunduğu gerçekliği ben şu şekilde sıraladım.

  • Kilitlenmenin neden olduğu izolasyon,
  • Ruhumuzu ezen sefil bir sanal dünya,
  • Giderek artan gözetleme paranoyası,
  • Devlete karşı derin güvensizlik,
  • Genel olarak komplo teorilerine düşkün iki kişi.

Kusursuzluk, hakikat ve güçle ilgilidir; zalim ve beceriksiz yöneticilere duyulan derin hayal kırıklığı, bu gizemin birçok karmaşık katmanından sadece bir tanesidir. Ancak metin ve yönetmenlik açısından bu oyun, mesleği veri analistliği olan Rose Leilani’nin bizi inandırmak istediği gerçeklik versiyonunu inşa eder şekilde görünür. Sahnedeki oyuncular, dekorlar, müzik, video tasarım, pembe renkte sisler, Asena Saban’a ait günlük hayattan hiç kopmamış tamamen gerçekçi  ve gündelik kostüm tasarımı ile de bu oyunun yapılış biçiminden  dolayı izleyiciyi gererken oldukça keyif veriyor. Mükemmel performanslara sahip baş döndürücü bir yapım olan Kim Bu Ben, bir gerilim filmi, bir düzenbazlık şovu ve mutlak bir eğlencedir.

Oyunun Künyesi
Yazan: Rose Leilani
Çeviren: Onur Ünsal
Yöneten: Engin Hepileri
Işık: Cem Yılmazer
Müzik: Kenan Doğulu
Dekor: Engin Hepileri
Kostüm: Asena Saban
Video: Okan Temizarabacı
Afiş ve Grafik: Cemre Yeşil Gönenli
Koreografi: Büşra Firidin
 
Oyuncular:
Daphne: Beyza Şekerci
Adam: Onur Ünsal
LK: Neslihan Arslan
Yönetmen yardımcıları: Musa Can Pekcan, Doğa Halis
Yürütücü Yapımcı: Barış Şekerci
Reji Asistanı: Simge Esen
Video asistan: Zeynep Balkan
Işık uygulama: Abdullah Karanfil
Ses ve Video uygulama: Ayça Özkan
Kostüm aksesuar: Simge Esen
Topluluk: Tiyatro İn
Tür: Trajedi, Dram
Seanslar
Afiş
bilge az
bilge az
1987 Eskişehir doğumlu, çocukluk ve gençlik yıllarını Kuşadası’nda geçirdikten sonra eğitimi için İstanbul’a yerleşerek Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde okudu. Kişisel sergilerinin yanı sıra çeşitli sergilerde yer aldı. Şu anda eğitim hayatına Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Programı Dram Yazarlığı ve Dramaturgi bölümünde devam etmektedir. Kendi imkanlarıyla öykü, oyun, eleştiri yazmaktadır. Tekperde internet tiyatro gazetesinde ve aylık matbu basılan bir tiyatro dergisinde tiyatro oyunu incelemeleri yapmaktadır. Çoğunluğu kendi başından geçen anıları öyküleştirdiği ilk öykü kitabı “Cuma Gecesi Semti” eğitim gördüğü bölümde ödev olarak kendisinden istenilen otobiyografileri, biyografi değil öykü olarak yazması ile oluşmuştur. Elinde biriken ödev niteliğindeki bu öyküleri yazdığı diğer öykülerle birleştirmiştir. Şimdi de öykü yarışmaları için hazırladığı öyküleri ve internette yayınladığı öyküleri kitaplaştırmak üzere biriktirmektedir.

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz