Canavar – İki Tiyatro

Şşş! 🤫 

Yazar Kemal Sönmez, yıllar sonra bir gün uzun süredir görüşmediği kuzenleri Aslı ve Derya’yı ziyarete gider. Klasik ve gündelik konuşmalar devam ederken konu ailelerinde yapılan yemeklere gelir. Üçü birlikte “kapama” yapmaya karar verirler. Kapama yaparken konular açıldıkça açılır, geçmişe gidilir, yüzleşmeler yaşanır, yıllardır içlerinde tuttukları ‘konu’ gün yüzüne çıkar. 

Ve ne yazık ki ülkemizde ve hatta dünyada yaşanan ancak üstü kapatılan konular, bazı gerçekler bu oyunla yüzümüze tekrar tokat gibi çarpıyor. Aile içinde yaşanan sapkınlıklar, yaşadıklarını anlattığı zaman inanılmayan binlerce çocuklar ve bu yaşananları erkeklere duyurmamaya çalışan diğer aile üyeleri… 

“Konuşmamak, konuşmaktan daha zor” diyor Tunç Şahin. Spoiler vermeden yazmak çok zor, ancak bu sözü oyunu izlerken hepimiz en derinden, yüreğimizin her bir hücresinde hissettik. En sevdikleri ve yapmak istedikleri yemeğin ‘kapama’ olması kadar da ince ayrıntılarla donatılmış zekice kurgulanmış bir metin ve yönetimi için kocaman tebriklerim Tunç Şahin’e! Kendisinin ilk oyunu, “Bir film”den sonra oldukça başarılı bir giriş yaptı tiyatro dünyasına “İki Tiyatro” ile. 😊 

Canavar Iki Tiyatro6 Tekperde.com
Afiş

Tabi bu hisleri metni çok iyi benimsemiş, adeta karakterlere dönüşen Hakan Emre Ünal, Tülin Özen ve Gülçin Kültür Şahin’e de ayrıca borçluyuz. Onların da yürekten oynadıkları net bir biçimde anlaşılıyordu. Bana, o küçük evde koltuklarında oturmuş, beraber çay içip sohbetlerini dinliyor gibi hissettirecek kadar doğal ve içten oynadı hepsi. Hakan Emre’yi Yusuf Umut haliyle tanıyıp bambaşka bir rolde izlemek onun ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu da gösterdi bizlere. Tülin Özen’i Nora 2’de izlemiştim ve tam rolünü yansıttığını düşünürken bambaşka bir rolde izlemek çok güzeldi. Gülçin Kültür Şahin’i dizi ve filmlerden tanısam da oyunculuğunu hep çok sevdim, sahnede de izleyebildim sonunda. 

Ve Yasin Gültepe’nin adını görür görmez iyi bir ışık düzeni izleyeceğime emindim. Işığın önemi oyunlarda büyüktür, seyircinin dikkatinin dağılmasını önleyerek oyuna daha da çok çeker. Yasin Gültepe bunu hep başarıyor. 

Afişine değinmeden geçemeyeceğim. Oyunun konusunu özetler nitelikte yaratıcı bir biçimde tasarlanmış. Afiş tasarımı Sadi Güran’a ait. 

Dasdas’ta prömiyerini yapan Canavar’ı daha orta ölçekli bir sahnede izlemek isterdim. Çok büyük dekora sahip olmadığı için DasDas’ın sahnesi bu oyuna büyük kalmıştı bana göre. 

Prömiyerini izleyip tüm ekibi sahnede görebildiğim için çok mutluyum. Herkesin emeğine, yüreğine sağlık! Yolu açık, koltukları hep dopdolu bir oyun olsun. 

Son olarak hiç kimsenin susmak zorunda kalmadığı, susturulmadığı, gerçeklere inanılan bir dünya diliyorum hepimize. 

Oyunun Künyesi
Yazan & Yöneten: Tunç Şahin
Yardımcı Yönetmen: Ömer Güneş
Oyuncular: Tülin Özen, Gülçin Kültür Şahin, Hakan Emre Ünal 
Sahne Tasarım: Aslı Dadak, Barış Yıkılmaz
Işık Tasarım: Yasin Gültepe
Ses Tasarım: Safa Hendem
Reji Asistanları:  Şevval Öztay, Mislina Kurtuldu
Kostüm Tasarım: Emre Donmaz 
Yapımcılar: Ersan Çongar & Mine Güler 
Uygulayıcı Yapımcı: Elif Özge Maltepe
Topluluk: İki Tiyatro
Süre: Tek perde – 80 dk
Tür: Trajedi & Dram
Seanslar
Afiş
Dilubay
Dilubay
Tiyatronun iyileştirici gücüne inanır, tiyatroya terapi amaçlı gider. 

Mühendis olarak hayatına devam etse de ruhunun sanatın içinde bir yerlerde olduğuna inanır. Gittiği her oyunda kendinden bir parça bulur, bu yüzden oyunlar hakkında yazı yazmayı sever.

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Entrik unsur

Yazılan eserin, okuyucuda merak uyandıracak şekilde olması

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz