Dansöz – Mek’an

1980 Darbesi sonrası her Yılbaşında tek TV kanalı ola TRT’de yeni yılın ilk dakikalarında Dansöz çıkardı ! Tüm Türkiye nefesi tutar, bu dans gösterisini izlerdi. Nesrin Topkapı mesela, efsane bir sanatçı idi! Muhafazakar bir ülkenin kabuğundan çıkışının ilk adımlarıydı!

Sonraki yıllarda bu dansöz olayı görsel ve sanatsal özelliklerini kaybetti. TV kanallarının artması, İnternet’in yaygınlaşması, kalitesiz dansözlerin piyasaya çıkması ile unutuldu gitti. Gece kulüpleri ve Pavyonlarla sınırlı kaldı.

İşte bu oyun Ankara’da ki bir pavyonda çalışan genç ve güzel bir dansözün yaşadığı acıları, aşkları, aldığı dans eğitimini ve dansözlüğe olan tutkusunu anlatıyor. Bu tip yerlerde yaşanan cinsel ve emek sömürüsüne değiniyor. Ağır, sert ve sürpriz bir finalle de sonlanıyor. Her ne kadar çok değişik bir konusu olsa da vasat bir yapım olmuş.

Samil Yonetmen Tekperde.com
Yazan, Yöneten: Şâmil Yılmaz

Genç oyuncu Sezen Keser çok başarılı. Zor bir rolü üstlenmiş ! Garip bir lehçesi var, sanki Almanya’dan gelen gurbetçi kızlarımız gibi konuşuyor. Ürkek, hüzünlü ve çekingen tavrı oyun boyunca dikkati çekiyor. Aralarda verilen dans sahnelerinin gişe amaçlı olduğu aşikar, ben gereksiz buldum.

Bir Türk filmi havasında geçen, mesaj veremeyen, Dansözlerin yaşadığı sorunları sahneye taşıyan bir oyun. Emek sahiplerini tebrik eder, alkışlarının bol olmasını dilerim.

Oyunun Künyesi
Yazan: Şâmil Yılmaz
Yöneten: Şâmil Yılmaz
Oynayan: Sezen Keser
Dramaturg: Ozan Utku Akgün
Proje Asistanı: Lami Biant
Kostüm: Hilal Polat
Koreografi: Elif Aydın
Işık: Berk Kaya
Yapım Desteği: Kadıköy Theatron / Behiç Cem Kola
Teşekkürler: Pelin Temur, Ibrahim Halacoglu, Oğulcan Arman Uslu, Şükrü Keleş, Ceren Özcan, Banu Fotocan, Selcan Özgür, Gülnara Golovina…
Topluluk: Mek'an
Tür: Trajedi, Dram
Seanslar
Afiş

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Diegetik

Tiyatroda, edebiyatta yahut sinemada bir olayın, olayın kendisine tanıklık edilerek değil olayın anlatılarak öğrenildiği durumlar. Edebiyatta olayı bir anlatıcı vasıtasıyla okuyarak, tiyatroda ve sinemada genellikle sahnede duyarak öğrendiğimiz bilgiler.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz