Dışarıda Deli Dalgalar – Tiyatro Karakutu

Benim Tiyatro Karakutu ile tanışmam 10-12 sene önce oldu, Tünel Meydanına çıkınca karşınıza gelen sokak, soldan sanırım üçüncü apartman Şerefhan Apartmanı, daracık merdivenlerden çıkarsınız, önce üçüncü katta oyun saatini beklersiniz, sonra üst kata çıkıp oyun seyredersiniz. Oyun sonu yine üçüncü kata iner, oyuncularla sohbet edersiniz.


O ufacık salonda Şakir Gürzumar’in “Uyarca”sını seyrettim, sanki kocaman bir sahne gibi. Fragile-Kırılgan, İkna Teknikleri, Tattoo-Dövme, Asla Unutmadan, Anna, Anarşık, beğenerek seyrettiğim Karakutu oyunlarından bir kaçı. Bir de Beyoğlu’nun değişik salonlarında seyrettiğim Yaka Paça Doğaçlama.
Bakın eylül 2013 te oyunu seyrettikten sonra neler yazmışım: 
Sezonu çok güzel açtım, Tiyatro Karakutu’dan YakaPaça Doğaçlama tiyatrosu. belden aşağı esprilerin olmadığı, küfürsüz kafirsiz ama zekice ve hınzırca yapılan atışmalar. Çok uzun zamandır, belki de Devekuşu Kabare’den beri bu kadar devamlı gülmemiştim. Tavsiye ederim ama tabi ki zevkler ve renkler tartışılmaz. 

Egemen Sancak Tiyatro Karakutu Edited Tekperde.com
Egemen Sancak, Yönetmen


Sonra malum problemler başladı. Tiyatro Karakutu o mekandan ayrıldı, bir süre Anadolu Yakasında salon aradıktan sonra mekansız tiyatrolara katıldılar. Ailenin edebiyatçı ferdi sevgili Jale Sancak uyarlamasıyla 2018’de, Sait Faik Abasıyanık’ın yaşamı sahneye taşındı” Bir İnsanı Sevmekle Başlar Şey” oyunuyla.
Bu sene yine Jale Sancak’ın çağdaş Türk edebiyatının ustalarından Sabahattin Ali’nin yaşamından ve öykülerinden oyunlaştırdığı ‘Dışarıda Deli Dalgalar’ı Tiyatro Kara Kutu sahneliyor, 
Adı Sabahattin Ali, suçu yazmak.
Böyle başlıyor oyun, Sinop Hapishanesi’nde yazılan şiirler, uzak şehirlerde sevda özlemiyle geçen günler, bir başka hapishaneden gelen Nazım Hikmet desteği, Rıfat Ilgaz ve Aziz Nesin’le Marko Paşa, Malum Paşa, Merhum Paşa, Yedi-Sekiz Paşa serüveni. “Ne gün fırsat bulursa o gün çıkar. Çıktığı gün 8 ila 9 arasında satılır. 9’da toplamaya başlarlar. Türkiye’deki demokrasinin ve Basın Hürriyetinin miyarı olan, işte böyle acaip, siyasi mizah gazetesidir”
Aşkla ve mücadeleyle dolu bir ömür, 47 yaşında, yurt dışına kaçmak isterken Kırklareli’nde canice katledilmesi ile sona erer. Ben Sana Mecburum’dan Aldırma Gönül’e Sabahattin Ali şarkıları…” eşliğinde oyuncular Sabahattin Ali‘nin roman ve hikayelerinde yazdığı öyküleri canlandırıyor.
İlk gecenin stresi ve teknik arızalar nedeni ile bazı aksamalar oldu ancak eminim daha sonraki oyunlarda bunlar düzelecek. 

Oyunun Künyesi
Oyuncular: Egemen Sancak, Pelin Ermisket,Murat Subay, Mete Boyar, Ömer Efe Dağ
Eser:Sabahattin Ali
Uyarlayan:Jale Sancak
Yönetmen:Egemen Sancak
Topluluk:Tiyatro Karakutu
Tür: Dram
Seanslar
Afiş
Baysan Pamay
Baysan Pamay
tiyatroyu sever, tiyatro emekçilerini çok sever

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz