FairFly – Galata Perform

Hızlı tüketim ürünleri sektöründe çalışan ve işsiz kalmak üzere olan dört beyaz yakalının “başarı” hikayesine hazır mısınız? Günümüz iş dünyasındaki acımasız rekabete, startuplar ve girişimcilik kültürüne ironik bir bakış açısı getiren Fairfly, çok para kazanma tutkusu, başarı saplantısı ve neoliberal söylemleri sorgulayan bir kara komedi olarak karşımıza çıkıyor.

Institut del Teatre de Barcelona oyun yazarlığı ve yönetmenlik derecesine sahip, La Calòrica adlı tiyatronun kurucusu Joan Yago’nun Türkiye’de sahnelenen ilk eseri. 2021’de Galataperform’un uzun süredir düzenlediği Yeni Metin festivali kapsamında Joan Yago söyleşisi ve Fairfly oyununun okuması  yapılmıştı. Yaklaşık bir sene sonra da Mark Levitas rejisi ile biz seyirciler ile buluştu.

Mark Levitas Tekperde.com
Yöneten: Mark Levitas

Oyunun 1 masa ve 4 karakter, bolca da şişe ile sade, pratik, samimi bir akışı var.  Açılışta, bir süre “Neden durağanlar?” sorusunu kendime sorsam da, sonrasındaki flash forwardlar, köşeli bir zemin ve üzerinde bir matematiğe göre hareket eden oyuncular, temponun kurumsal hayatın dinamizmi, hayallerin gerçekleşme heyecanı ve “Peki ya sonrası?” kaygısı için zekice ayarlanmış olması, açıkçası beni heyecanlandırdı. 

Hem neden çocuklarımıza böcek larvası yedirmeyelim ki?

Halimizi kutlama ama (ve yine de) Dünya’yı değiştirme üzerine zekice yazılmış ve yine yazar kadar zekice yönetilmiş bu oyunu bence kaçırmamalı.

Belki de dünyayı değiştirebiliriz.

Ayrıca oyun metni Habitus tiyatro serisi içerisinde S. Seniz Coşkun Adıgüzel çevirisi ile biz tiyatro severlere sunulmuş.

Oyunun Künyesi
Yazan: Joan Yago
Yöneten: Mark Levitas
Çeviren: Şeniz Coşkun Adıgüzel
Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter
Ses ve Müzik Tasarımı: Bucan Ekin Şimşek
Kostüm Tasarımı: Merve Ertan
Ses Operatörü: Duygu Dikmeer
Reji Asistanı: Ceren Köse, Emrecan Karakurum
Uygulayıcı Yapımcı: Nezih Cihan Aksoy, Furkan Güder
Teknik Koordinasyon: Umut Rışvanlı
Fotoğraf: Volkan Erkan
Oyuncular: Atakan Akarsu, Begüm Akkaya, Tuğçe Altuğ, Barış Gönenen
Topluluk: Galata Perform
Seanslar
Afiş
Lena Seren
Lena Seren
Yazar, oynar, çizer, zımparalar, boyar, seyreder, alkışlar, şarkı söyler, maskeler, saçmalar ...Ama hepsi amatör bir ruhla.

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ferhan Şensoy

Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu; roman, deneme, günlük, tiyatro, televizyon dizisi ve film senaryoları yazarı ve 'Ortaoyuncular' tiyatro topluluğunun kurucusu olan sanatçı 'Ortaoyuncuları Kavuğu'nu Münir Özkul'dan devralmıştır. Her oyundaki emeği geçenlere, zaman gözetmeksizin oyun gelirlerinden pay vererek Türk Tiyatrosu'nda kendine özgü bir yer edinmiştir. Aldığı ödülleri ve prestijiyle Türk tiyatrosunun ağır isimlerdendir.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz