CAS’tan Filler ve Karıncalar

Evet, bu pazar yine Cihangir Atölye Sahnesi’ndeyim. Sevgili Arzu Gamze Kılınç ve Muhammet Uzuner tarafından 2017 yılında kurulan Cihangir Atölye Sahnesi‘nin bu sezondaki ikinci oyunları.
Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal‘in Halk masallarından yola çıkarak yazdığı ve 1977’de yayımlanan çocuk romanı. Daha doğrusu bir fabl; eserde iri yarı güçlü kuvvetli Filler Sultanı çalışkanlıklarıyla hiç durmadan hareket halinde olan karıncaları kendi boyunduruğu altına almak ister ve gücüne güvenerek karıncalara savaş başlatır.

Filler Sultani Ile Kirmizi Sakalli Topal Karinca Ve Yasar Kemal Tekperde.com
Yaşar Kemal

Bir filin ayağının altında milyonlarca karınca birden can verir. Demirciler ustası Kırmızı Sakallı Topal Karınca teslim olmayarak karıncaları birleşmeye, haksızlığa karşı mücadele etmeye çalışır. Tüm karıncalar geceler boyunca Filler Sultanı’nın sarayının altındaki toprağı kazıp dururlar. Hazır oldukları anda, artık hiçbir karıncanın Filler Sultanının hizmetinde olmayacağını ve savaş ilan ettiklerini duyururlar. Öfkesinden bir insan boyu zıplayan Filler Sultanı, temeli kazılan sarayın toprağı tarafından yutulur. Diğer tüm filler de adım attıkları anda toprağın dibini boylar ve filler sultanlığı son bulur.
Sevgili Arzu Gamze Kılınç’ın sahneye uyarlayıp yönettiği güzel oyunun müziklerini Berkay Özideş, ışık tasarımını ve hareket düzenini ise Muhammet Uzuner yapmış. Geçen Pazar, 2 aylık eğitimden sonra Herostratus Unutulsun oyununu hazırlayan Atölye-1 öğrencilerini daha müsamahalı seyretmiştim. Bu akşamki oyun Atölye-2 öğrencilerinin performansıydı ve gerek ekip olmaları, gerekse diksiyon ve yüz-beden hareketleri ile genelde hepsini başarılı bulduğum 11 öğrenciyi ismen saymak isterim:

Derya Özsoy , Dilek Duru, Ekrem Kelebek, Engin Barışan, Ezgi Çınar, Gönenç Öztopal, İsmail Keskin, Murat Mızrak, Nihal Parlak, Seren Köken, Zehra Bağdır. 
Ekibin sonraki oyunlarını merak ve heyecanla bekliyorum.

Oyunun Künyesi
Sahneye Uyarlayan ve Yöneten:Arzu Gamze Kılınç
Müzik:Berkay Özideş
Yazar:Yaşar Kemal
Işık Tasarımı:Muhammet Uzuner 
Koreografi:Muhammet Uzuner
Afiş Tasarımı:Ali Can Elagöz
Yönetmen Yardımcısı:Boran Özsaygı
Işık Kumanda:Esra Günay
Efekt Kumanda:Gözde Dalan 
Afiş ve Oyun Fotoğrafları:Bartu Özbatur
Oyuncular:
Derya Özsoy
Dilek Duru
Ekrem Kelebek
Engin Barışan
Ezgi Çınar
Gönenç Öztopal
İsmail Keskin
Murat Mızrak
Nihal Parlak
Seren Köken
Zehra Bağdır
Seanslar
Afiş
Baysan Pamay
Baysan Pamay
tiyatroyu sever, tiyatro emekçilerini çok sever

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Vodvil

Hareketli ve eğlenceli konulara dayanan hafif güldürü.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz