Frankenstein 32 Kısım Tekmili Birden – İstanbul D.T.

Baba Sahne’nin Bir Baba Hamlet (Hamlet For You) ve Tiyatro Dan’ın Seçim Dansı (Wahlschlacht) oyunlarından sonra Frankenstein-Unlimited, seyrettiğim üçüncü Sebastian Seidel oyunu oldu. Üçüncüsü Kahramanlar Geçidi (Heldenspektakel) olan Sebastian Seidel’in üç oyununu da sevgili Yücel Erten Türkçe’ye çevirmiş.
Alman yazar Sebastian Seidel, internet bilgilerine göre kurucusu olduğu ve halen genel sanat yönetmenliğine devam ettiği Sensemble Theater için çok sayıda oyun yazmış, Alman oyuncular Birgit Linner ve Jörg Schur için yazdığı, Friedrich and Johannes isimli iki karakterli Hamlet For You oyununun 2006 prömiyerinde büyük ses getirmesi ve Almanya dışında da sahnelenmesi üzerine , yine aynı karakterlerle bir üçleme olarak Kahramanlar Savaşı ve Frankenstein-Tekmili Birden oyunlarını yazmış.
Adam Long, Daniel Singer, ve Jess Winfield tarafından yazılmış ve 1987 den itibaren dokuz yıl sahnelenmiş “Shakespeare’in Tüm Eserleri-Hafif Kısa” oyununda da komedi olarak kısaltılmış Shakespeare oyunları üç oyuncu tarafından sahnelenmekte idi.

Sebastian Seidel 1 Tekperde.com
Yazan: Sebastian Seidel

Dün akşam seyrettiğim oyunda iki oyuncu, Friedrich ve Johannes, dünya edebiyatının klasikleri arasında yer alan Mary Shelley’in “Frankenstein” romanını oynamaya soyunuyor, hani hırslı bir araştırmacı olan Dr.Frankenstein bir yaratık yaratır ancak sevgisizlik sonucu bu yaratık bir canavara dönüşür ve doktorun sevdiklerini öldürür. İşte bu oyundaki tüm karakterler, iki oyuncu tarafından canlandırılır. Sevgili Mine Tüfekçioğlu’nun yönettiği ve Levent Aras ile Salih Bayraktar’ın iki karakteri canlandırdıkları oyunu beğendiğimi maalesef söyleyemeyeceğim. Yanlış anlaşılmak istemem,dekor, kostüm, reji, oyunculuklar hepsi başarılı; bunu şundan söylüyorum, bütün salon oyunu gülerek seyrettiler, zaman zaman kahkahalar oyuncuların seslerini bastırıyordu. Yani demek istediğim oyuna laf söyleyemem, ben Seidel’in oyununu bu beğenmedim.
Eve dönüş yolunda yine Yücel Erten tarafından Türkçeye çevrilmiş ve Tiyatro Dan tarafından geçen sene sahnelenmeye başlanan ve bu sezon da devam eden Seçim Savaşı-Seçim Dansı‘nı ne kadar sevdiğimi hatırladım. Geçen sene tam da mayıs genel seçim öncesi genç, orta yaşlı ve yaşlı üç politikacı zirve mücadelesi ve de eşlerden birinin sürpriz atağı kurgulamasını çok beğenmiştim.
Çok Yaşa Tiyatro

Oyunun Künyesi
Yazan: Sebastian Seidel
Çeviren: Yücel Erten
Yöneten: Mine Tüfekçioğlu
OYUNCULAR:
Friedrich: Salih Bayraktar
Johannes: Levent Aras
Dekor & Kostüm Tasarımı: Şirin Dağtekin Yenen
Işık Tasarımı: Akın Yılmaz
Müzik: Ozan Demir
Koreografi: Ali Ertekin
Yönetmen Yardımcıları: Doruk Ordu, Bilal Ercan
Sahne Amiri: Burak Akyüz
Kondüvit: Yunus Özler
Işık Kumanda: Ferhat Daşdemir
Dekor Sorumlusu: Engin Bostancı
Aksesuar Sorumlusu: Barış Akbaş
Erkek Terzi: Kadir Metin
Perukacı: Yavuz Dura
Topluluk: İstanbul D.T.
Süre: Tekperde - 1 saat
Seanslar
Afiş
Baysan Pamay
Baysan Pamay
tiyatroyu sever, tiyatro emekçilerini çok sever

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çolpan İlhan

İstanbul Belediye Konservatuvarı'nda tiyatro bölümünü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümünden mezun oldu. Akademideki arkadaşları ile birlikte 'Akademi Tiyatrosu' adıyla bir tiyatro grubu kurdu ve oyunlar hazırladı. Şair Attilâ İlhan'ın kızkardeşi, sinema sanatçısı Sadri Alışık'ın eşi ve oyuncu Kerem Alışık'ın annesidir. 2014'te geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz