Geçen Sezonda En Keyif Aldığım 5 Oyun

Bir haftaya 4-5 oyun sığdırmaya çalıştığım geçen sezondan rejisi, oyunculuğu veya konu itibari ile aklımda kalan 5 oyunu sizlerle paylaşmak istedim. Öyle uzun uzun tanıtımını yapmak yerine bir kaç cümle ile oyunları özet geçeceğim.

1
Bir Tatlı Kaşığı Çamur

Geçen Sezonda En Keyif Aldığım 5 Oyun

İki genç kadın oyuncunun (Bengisu İspir, Cansu Canaslan) çıkardığı güzel, tatlı bir oyun.
Fiziksel Tiyatro Araştırmaları oyunlarının yani Kalabalık Duası ve Şatonun Altında’nın bir bebeği gibi olan bu oyun gittikçe daha da güzelleşeceği ve bu oyuncuların güzel işler yapacağı belli.
Konusu açısından sömürülen duygularımızı komedi haline getirerek bizde gülümseme yaratan keyifli bir oyun olmuş.

2
Yabancı

Geçen Sezonda En Keyif Aldığım 5 Oyun

Albert Camus’nün popüler romanı Yabancı’dan sahneye uyarlanmış başarılı bir tek kişilik bir performans sunuyor Yabancı oyunu. Annesinin huzurevinde vefatı sonrası cinayete karışan Meursault karakterinin yargılanma sürecinin absürtlüğüne dikkat çekiyor. İşlediği cinayetten çok annesine olan duyarsızlığı onu trajik sona doğru iterken toplumu simgeleyen karakteri de provizyon vasıtasıyla organik bir şekilde zihnimize çakıyor ve bizi yargıç konumuna yerleştiriyor Yabancı. “İnsanlar ne zaman ölür? Öldükleri zaman mı? Unutuldukları zaman mı?”

3
O Zaman Küs Ölene Kadar!

Geçen Sezonda En Keyif Aldığım 5 Oyun

Çocuk kalmış bir abi ile abileşmiş bir kardeşin küslüğün sonuçlarının bazen gerçekten ölüm gibi trajik bir son ile sonuçlanabileceğini tadında seyirciye akrarabildikleri bir tatlı oyun O zaman küs ölene kadar… Kardeşlerin ilişkilerine iki ayrı zamanda epizotlar halinde bir mezarlıkta tanık oluyoruz. Abi çocuk kalırken kardeşin yetişkin olup abisine abilik etmesi çok güzel bir detay olmuş. Oyun bittiğinde o iki kardeşin bir yerde yaşamaya devam ettiklerini hissettirebilen iyi iki oyuncunun mutlaka izlenmesi gereken performansı…

4
Aşınma

Geçen Sezonda En Keyif Aldığım 5 Oyun

Sahnede bir oyuncunun neredeyse oturduğu sandalyeden hiç kalkmadan yanıp sönen semboller ve sönüp yanan ışıklarla seyircinin dikkatini hep kendinde tutmayı başardığı Şahika Tekant’ın reji ve ışığın, Yiğit Özşener’in oyunculuğun sınırlarını zorladığı kusursuz bir oyun AŞINMA.

5
Bernarda

Geçen Sezonda En Keyif Aldığım 5 Oyun

İktidarın dominant bir annenin elinde olduğu ve kızlarının kaderini “elalem ne der?” ilkesi ile şekillendirmeye çalışan annenin karşısına sempatik ve yaşlı bir nineyi anlatıcı olarak yerleştirerek ciddiyeti kıran bu oyunda Özge Arslan’ın karakterden karaktere geçişini hayranlıkla izlediğimiz başarılı bir oyun Bernarda.

Yukarıdaki gibi 5 veya 10 oyunu bir liste yaparak bizle paylaşamak ister misin?

Liste oluştur

ersin aslan
ersin aslan
Tiyatro seyretmeyi çok seven, sadece gülmek için tiyatroya gitmeyen kendi halinde bir insan. Yazmaya yeni yeni başladığı için mazur görünmesini rica ediyor.

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Fuaye

Tiyatro aralarında oyuncuların ve seyircinin dinlenmesi için hazırlanmış yer.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz