Geçmişin Hafızasını Bugünün Sanatıyla Tazeleyen Bir Oluşum: Fil Performans

Instagram ne yazık ki, bir çok sosyal medya platformu gibi gün geçtikçe, niteliksiz içeriklerle dolup taşıyor. Bazen zihni boşaltmak için böyle içerikle vakit geçirmek kimi kişilere iyi gelebiliyor ancak, sosyal medyada geçirilen zamanın büyüklüğü düşünüldüğünde, bu harcanan anların bir kısmının faydalı içeriklerle bezenmesi fikri kulağa daha uygun geliyor.

Tam da bütün bunlar zihnimden geçerken, instagram’da  “kaliteli içerik” açlığımı bastıracak bir platformun sayfasına denk geldim. Fil Performans. 

Fil Performans, geçmişin hafızasını, bugünün sanatıyla tazeleyen bir oluşum.  “Sıkça duyduğumuz, tarihin tozlu sayfalarından sıyrılıp arada kendine sahnede yer bulan tiratlar bugün dökülse ağızlardan, nasıl bir görsele sahip olurdu?” sorusunu oldukça yaratıcı bir biçimde cevaplıyor. Instagram hesaplarında gördüğüm kısa videolar, modern birer kısa film kalitesinde işler. Gönüllü oyuncuların ses kaydı biçiminde yolladığı bilindik tiratlar, Fil Performans kurucusu Elmas Eliçe Çetinöz’ün zihninde oluşan görüntülerle birer sanat eseri videolara dönüşüyor. Kendisi ile konuştuğumda Çetinöz, gelen ses kayıtlarını defaten, üst üste dinlediğini ve zihnine gelen görüntüleri sonrasında çekmeye başladığını anlattı bana. Böyle tutkulu bir kadın ve görsel estetik algısı bu denli güçlü bir oyuncuyla tanışmanın ülkenin sanat geleceğine dair inancımı arttırdığını söyleyebilirim.

Filperformans Tekperde.com
Fil Performans

Fil Performans aynı zamanda, sanat alanında zor bulunan bir cümleyi zikrediyor. “Fırsat eşitliği”. Alanda kendine yer edinmekte zorluk yaşayan tiyatroculara kapılarını açan Fil Performans, açık bir çağrı yaparak, gönüllü olan kişilerden tirat kayıtları bekliyor. Birlikte bir üretim sürecine girmenin, yalnız bırakılma gerçeği ile ile boğuşan sanatçılara iyi geleceği ise kuşkusuz. Köşe başlarının tutulduğu bu günlerde, meslektaşlarına yeni bir alan açmak, taze bir nefes almak için çabalayan Fil Performans, gönüllü tiyatrocuları bekliyor.

Ben, instagram sayfasına bakar bakmaz, tiradımı kaydedip yolladım bile. Bu yolculuğun, bu yeni deneyimin bir parçası olmak için heyecan ve umut doluyum. Sizler de benzer düşüncelerdeyseniz, Fil Performans’a instagram adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Instagram: Fil Performans

İris Bilen
İris Bilen
İris Bilen, 2010 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Oyunculuk bölümünden mezun olmuştur. Oyuncu olarak farklı özel tiyatrolarda görev alan Bilen, eğitmen olarak Casa Akademi bünyesinde edinimlerini paylaşmaktadır. Aldığı eğitimi ve sıkı bir tiyatro seyircisi olma halini, bir kesişim kümesi olarak oyun incelemelerinde buluşturmakta ve tiyatro severlere bilgi sunmayı amaçlamaktadır.

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ferhan Şensoy

Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu; roman, deneme, günlük, tiyatro, televizyon dizisi ve film senaryoları yazarı ve 'Ortaoyuncular' tiyatro topluluğunun kurucusu olan sanatçı 'Ortaoyuncuları Kavuğu'nu Münir Özkul'dan devralmıştır. Her oyundaki emeği geçenlere, zaman gözetmeksizin oyun gelirlerinden pay vererek Türk Tiyatrosu'nda kendine özgü bir yer edinmiştir. Aldığı ödülleri ve prestijiyle Türk tiyatrosunun ağır isimlerdendir.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz