Gidiş Dönüş Moskova (RETRO) – İBB Şehir Tiyatroları

Zihni Göktay’ı sahnelere döndüren oyun!

Yazıma ‘Sanatçının emeklisi olmaz’ diyerek başlamak istiyorum. Çünkü yıllar sonra sahnelere dönen Zihni Göktay’ı izliyoruz. Ve bu çok değerli bizler için, özellikle de daha önce izleme fırsatı bulamayanlar için. 

Zihni Göktay elinde süpürgesiyle sahneye adımını attığı anda kocaman bir alkış koptu salondan. Alkışlar karşısında onun da gözleri doldu, bizim de…

Ana karakterimiz Nikolai Mihayloviç Çmutin (Zihni Göktay), eşinin ölümünün ardından köyünden çıkıp güzeller güzeli kızı Ludmilla (Ayşe Nurseli Tırışkan Akpınar) ve damadı Leonid (Aybar TAŞTEKİN) ile birlikte Moskova’da yaşamaya başlar ancak şehrin kalabalığına ve gürültüsüne adapte olmakta oldukça zorlanır. Köyüne, kız kardeşi Tonya’nın yanına dönmek istediğini sık sık dile getirse de damadının dahice(!) fikri ile kendini bir anda 3 kadınla evlenmek üzere karşı karşıya bulur.  

Alexander Galin Tekperde.com
Yazan: Alexander GALIN

Damat Leonid’in planına göre 3 kadının birer saat arayla eve gelmesi beklenirken, aynı anda gelince evdeki hesap çarşıya uymaz ve işler karmakarışık bir hal alır. Nikolai’den ise bu 3 kadından birisini seçmesi beklenir. 3 kadının da kendilerine has özellikleri vardır.
Aslında Nikolai’nin vefat eden eşi ve kızıyla sorunları vardır, kızı babasına içten içe kırgındır. Ancak babasının, annesinin ölümünden sonra yalnız kaldığını ve kendine bakamadığını düşünmesi sebebiyle de köyüne dönmesini istememektedir. Bu nedenle kocasının planına o da ortak olur. 

Alexander Galin tarafından yazılan oyun, temelinde yalnızlık ve sevgisizlik konusunu işlese de bunu dramatize etmeden yapıyor ve oldukça keyifli ve bol kahkahalı anlar yaşatıyor; hatta zaman zaman müzikal tadı veriyor seyirciye. 

Müzikal tadında diye bahsetmişken damat Leonid rolünde Aybar Taştekin’i ve Rosa Alexandrovna rolündeki Mahperi Mertoğlu’nu övmeden geçmek istemem. Müzik eşliğinde şarkılar söyleyerek seyirciye çok keyifli dakikalar yaşatıyorlar. Özellikle Aybar Taştekin’in sahne hakimiyeti oldukça etkileyiciydi. Oyuncuların hepsi rollerine oldukça hakimdi. Zihni Göktay’ın ise yer yer tuluatları oyuna ayrı bir tat kattı. 

Oyun yaklaşık 130 dakika, 2 perde. İlk perdenin süresi bana biraz uzun geldi. 

Dekor tasarımı Barış Dinçel’e ait. Perde açıldığında oldukça ihtişamlı bir dekor karşılıyor bizi. Barış Dinçel sanatını sahnede yine konuşturmuştu. Antika eşyalarla dolu, Moskova Aziz Vasil Katedrali manzaralı bir ev.  Oyunun ruhu, dekordan seyircilere direkt olarak geçiyordu. 

Ve oyunun sevgili yönetmeni Engin Gürmen, ayakta alkışlanmayı sonuna kadar hak ediyor. Çok güzel bir ekiple, keyifli mi keyifli bir oyun çıkarmış. “Sanatçının emeklisi olmaz” diyenlerden ve tiyatroya büyük bir aşkla bağlı. Uzun seneler de devam edecek gibi görünüyor, o devam etsin ki bizler de izleyebilelim, sanata ve sanatçıya destek olabilelim.

İstanbul Şehir Tiyatroları’nın bu sezonki yeni oyunlardan olan Gidiş Dönüs Moskova (Retro) prömiyerini 12 Nisan 2023 akşamında, Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde dopdolu bir salonla yaptı. Gelecek oyunların biletleri ise şimdiden tükenmiş durumda. Zihni Göktay, Hikmet Körmükçü gibi çok değerli sanatçılarımızı izlemek ne büyük güzellik! Şahane bir prömiyerdi.

Tüm ekibin emeğine, yüreğine sağlık.
Alkışı ve seyircisi bol oyunlar dilerim. Tiyatromuz yaşasın!

Oyunun Künyesi
Yazan: Alexander GALIN 
Çeviren: Hale KUNTAY 
Yöneten: Engin GÜRMEN
Dramaturg: Başak ERZİ 
Dekor Tasarımı: Barış DİNÇEL 
Kostüm Tasarımı: Sebahat ÇOLAKOĞLU
Koreograf: Doğan ŞİRİN 
Işık Tasarımı: Murat SELÇUK 
Efekt Tasarımı: Harun ÖZDAMAR
Yardımcı Yönetmen:  Ezgi SÜMER YOLCU Yönetmen Yardımcıları: Seda YILMAZ , Çağlar Ozan AKSU
Oyuncular: Zihni GÖKTAY, Ayşe Nurseli TIRIŞKAN AKPINAR, Aybar TAŞTEKİN, Esra ÜLGER, Mahperi MERTOĞLU, Hikmet KÖRMÜKÇÜ
Topluluk: İBB Şehir Tiyatroları
Tür: Komedi
Seanslar
Afiş
Dilubay
Dilubay
Tiyatronun iyileştirici gücüne inanır, tiyatroya terapi amaçlı gider. 

Mühendis olarak hayatına devam etse de ruhunun sanatın içinde bir yerlerde olduğuna inanır. Gittiği her oyunda kendinden bir parça bulur, bu yüzden oyunlar hakkında yazı yazmayı sever.

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kabare

Toplum hayatında daha çok güncel olayların iğneleyici ve eleştirici bir şekilde ele alan oyunların oynandığı; şiirlerin ve şarkıların söylendiği tiyatro.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz