Gümüşlük Akademisi Tiyatro Festivali 1 Temmuz’da Başlıyor

Alternatif, bağımsız tiyatroları desteklemek, bu alanda çaba gösteren tiyatro emekçilerine karşılaşma ve buluşma zemini oluşturmak amacıyla 1995 yılından bu yana çeşitli faaliyetlerde bulunan Gümüşlük Akademisi, 2 yıldır Bodrum Gümüşlük’te Tiyatro Festivali düzenliyor. Festival bu sene 1-6 Temmuz tarihleri arasında 6 farklı oyuna ev sahipliği yapacak. İşte o oyunlar;

1
Sevgili Arsız Ölüm, Dirmit : 1 Temmuz,  21:00

Gümüşlük Akademisi Tiyatro Festivali 1 Temmuz'da Başlıyor

Köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin şehirle mücadelesini ailenin en küçük kızı Dirmit’in gözünden dinliyoruz. Sıkıştıkları tek odalı evde, şehre tutunma mücadelesinde hepsi kendilerince bir yol tutturuyor. Dirmit kız ise durmak bilmeyen merakı ve direnme gücü sayesinde karşısına çıkan zorluklarla baş etmenin türlü yollarını buluyor. Onu şehirden korumaya çalışan annesi Atiye, babası Huvat ve abileri Dirmit’in türlü yollarından huylanıyor, ona adet ve geleneklerin rehberliğinde türlü engeller koyuyorlar. Ama Dirmit durur mu, durmuyor! (Tanıtım Metninden)

2
Dansöz : 2 Temmuz, 21:00

Gümüşlük Akademisi Tiyatro Festivali 1 Temmuz'da Başlıyor

İşte bu oyun Ankara’da ki bir pavyonda çalışan genç ve güzel bir dansözün yaşadığı acıları, aşkları, aldığı dans eğitimini ve dansözlüğe olan tutkusunu anlatıyor. Bu tip yerlerde yaşanan cinsel ve emek sömürüsüne değiniyor. Ağır, sert ve sürpriz bir finalle de sonlanıyor. Her ne kadar çok değişik bir konusu olsa da vasat bir yapım olmuş.

3
Herkes Kocama Benziyor : 3 Temmuz, 21:00

Gümüşlük Akademisi Tiyatro Festivali 1 Temmuz'da Başlıyor

Bir pavyonda tuvaletçilik yapan Ayten, kurulduğu makamında birer birer anlatıyor. Buraya nasıl ‘’düştüğünden’’, onu terk eden kocasından, kederinden, hevesinden, çok sevdiği pavyonda çalışan diğer ahbaplarından ama en çok da öfkesinden. Geçmişte tanımlayamadığı, anlamına parça parça ulaştığı o öfke bir gün tuvaletin buzlu camı gibi kırıldığında, bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmuyor.

4
Krautzer Sonat: 4 Temmuz : 21:00

Gümüşlük Akademisi Tiyatro Festivali 1 Temmuz'da Başlıyor

Beethoven’ın 250. Doğum gününde Tolstoy’un provokatif metni Türkiye’de ilk kez sahnede!

Kreutzer Sonat, Ludwig Van Beethoven’ın la majör, 9 numaralı, op.47 keman ve piyano sonatının adıdır. Karısının kendisini arkadaşı olan bir müzisyenle aldattığını düşünen Pozdnışev, bir kıskançlık krizine girerek karısını öldürür. Pozdnışev’in tek kişilik bir anlatı ile bütün evlilik sürecini gözden geçirdiği oyun müzik, kadın & erkek ilişkileri ve toplumun insan üzerindeki baskısını masaya yatırıyor.

5
Mahallemiz Eşrafından : 5 Temmuz, 21:00

Gümüşlük Akademisi Tiyatro Festivali 1 Temmuz'da Başlıyor

Zil çalınca evin kapısını açtığında yüzüne yediği domatesle tanışıyor hayatındaki yeni duygularla. Beline kadar uzanan saçları ve komik gözleriyle tam karşısında duruyor. Kahve falında çıkan harf: S. ‘Sesil’  Sesil’in, hayatına girmesiyle şiirler yazıyor, rumca öğreniyor, kiliseye gidiyor ama bi yandan da Kur’an kursuna devam ediyor 🙂 (@dilubay’ın yazısından)

@derya-dobrisan’ın yazısı.

6
HardLove : 6 Temmuz, 21:00

Gümüşlük Akademisi Tiyatro Festivali 1 Temmuz'da Başlıyor

Hayatlarından memnun olmayan iki kişi, barda tanışır ve sevişmek üzere eve gelir. Fakat teknik bir aksaklıktan dolayı sekste uzlaşamayınca konuşmak ve birbirlerini tanımak zorunda kalırlar. Böylece sevişmek için bir araya geldikleri gece boyunca arzuları ve korkularıyla tek gecelik de olsa bir ilişki kurarak yabancı olmaktan kurtulmaya çalışırlar.

HardLove, yaşamlarında gittikçe hissizleşen ve bir şeyler hissetmek için çabalayan, bu esnada tökezleyen ve devamlı başa saran insanların hikayesi.

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz