Hartlepool Maymunu- Tiyatro Nok

Daha önce muhtelif guruplarda oyunculuk yapan Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü ve Kadir Has Üniversitesi Oyunculuk Yüksek Lisans mezunu Tufan Afşar Mart 2017’de Tiyatro Nok’u kurmuş ve ilk oyunları Rıdvan Karaman’ın yazdığı ve Tufan Afşar’ın yönetip oynadığı “36” oyununu 2.Kat Karaköy Sahnesi’nde seyretmiştim

İkinci oyun haziran 2017 de Sahne Kadir Has’ta seyrettiğim Mine Söğüt’ün aynı adlı eserinden uyarlanan Deli Kadın Hikayeleri oldu. Üçüncü oyun Stefan Zweig’in eserinden uyarlayıp yönettiği ve oyuncu kadrosunda yer aldığı Mecburiyet oyunu oldu. Sonraki sezon Fatma Özcan’ın İki Kadın eserinden sahneye aktardığı “Geriye Ne Kaldıysa” gerek metin gerekse sahneye taşınış biçimi olarak beni çok etkilemişti. 2019-2020 sezonu için Henrik Ibsen’ den günümüze ve ülkemize uyarladığı Halk Düşmanı günümüz Türkiye’sinde televizyondaki bir tartışma programında geçiyordu ve ben sevgili Tufan’ın yaratıcılığa hayran kalmıştım.

Victor Hugo’nun eserinden uyarlayıp yönetip oynadığı Bir İdam Mahkumunun Son Günü isimli oyunu Bahçeşehir günlerime denk geldiği için seyredememiştim. Açıklamak istediğim Tiyatro Nok oyunu denildiği zaman benim kafamda mutlaka klişe konulardan uzak, değişik hikayeler ya da yaratıcı uyarlamalar canlanıyordu.
Bu sezon için yine çok farklı bir oyun hazırlamıştı Tiyatro Nok. 21 martta prömiyer yapan oyunu planladığım şekilde 27 mart Dünya Tiyatro BiSahne’de seyrettim.
Hartlepool, İngiltere’nin doğusunda Durham eyaleti içinde bir sayfiye ve liman şehri. Bu kasabanın 200 yıldır devam eden bir halk efsanesi var, ama öyle bir efsane ki kasabada bu efsaneye adanmış iki adet maymun heykeli dikilmiş, kasaba halkına lakap olarak Maymun Asıcılar deniyor. Kasabanın rugby takımı Hartlepool Rovers üniformalarının rozetinde maymun resmi bulunmakta.

Ekran Resmi 2023 03 28 17.43.56 Tekperde.com
Maymun Heykeli, Hartlepool

Oyunun Konusu

“1814 yılı. Kuzey İngiltere’de bir balıkçı kasabası, Hartlepool. Napolyon Savaşları’nın son döneminde, içine kapanık bu kasabada, fırtınalı bir gecede her şeyi değiştirecek bir gelişme yaşanır. Davetsiz bir misafir gelir ve kasaba halkının gerçek yüzleri ortaya çıkar.” olarak özetleyeyim.

Eser, 2008 yılında Sean Longley tarafından efsane roman halinde yazılıp basılmış. 2013 yılında Wilfrid Lupano hikayeyi çizgi roman halinde hazırlamış. 2017 yılında oyunun kuklalarla sahneye taşındığı hakkında internette bir yazı okudum. Sevgili Tufan Afşar bu çizgi romanı okuyunca efsaneden haberdar olmuş ve bu halk efsanesini ele alarak, pek çok şeyin çok hızlı değiştiği dünyamızda, asıl değişmesi gerekenleri tartışmaya açan bir kara komedi kurgulamış. Oyunun başarısında büyük katkısı olan oyun metni sadece okunurken bile çok keyifli.

Uzunca süren hazırlık döneminde ilk defa bir araya gelmiş ekip çok çalışarak gerçekten bir ansambl olmayı başarmış, her biri canlandırdığı karaktere bürünüp sizi hem güldürüyor hem de şaşırtıyor. Henüz ikinci oyun, oynandıkça daha da oturacak.
Abuk sabuk aşk hikayeleri ve klişe maceralardan sonra sıra dışı bir hikaye seyretmek çok hoşuma gitti.

Oyunun Künyesi
Yazan ve Yöneten: Tufan Afşar
Kostüm: Dilek Kaplan
Asistanlar: Aleyna Kartdere - Sude Aksu
Oynayanlar: Enes İşlek - Erdi Güçlü - Müge Uzun - Şeyma Merç - Tufan Afşar - Yüşa Taşkın - Zekai Sinan Özer
Topluluk:Tiyatro Nok
Tür:Dram
Seanslar
Afiş
Baysan Pamay
Baysan Pamay
tiyatroyu sever, tiyatro emekçilerini çok sever

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tragedya

Duyguları yaşatmak ve hissetirmek için acıma ve korku duyguları üzerine yazılmış tiyatro eseri, trajedi

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz