Hayal Satıcısı

Zehra İpşiroğlu’nun sanırım 2016 da yazdığı Haneye Tecavüz kitabı, şiddeti farklı açılardan yaşamış yedi kişinin (altı kadın bir transbirey) yaşam öykülerini onların bakışından belgesel bir roman kurgusu içinde anlatır. Hayal Satıcısı, bu yedi kadın arasında yer alan Falcı Serpil’in gerçek yaşam öyküsünden alınmıştır. Gazetelerin üçüncü sayfa hikayelerinden biri olan aile içi şiddet gören Kadife ’den yeni bir kimlik yaratarak mucizevi bir şekilde yeniden var olan Serpil bir zafer kazanmıştır ama neler pahasına. Ben, oyunu seyretseniz bile Haneye Tecavüz kitabını mutlaka alıp okumanızı öneriyorum, zira hikayedeki yedi kişinin birbirleri ile ilişkisi var, ayrıca da kitaptaki hikaye sonu bakımından oyundaki hikayeden daha uzun bir zaman periyodunu kapsıyor. 

Zenderli Tekperde.com
Yönetmen, Berfin Zenderlioğlu


Yönetmen koltuğunda oturan Berfin Zenderlioğlu, Berna Laçin ile müştereken bir dramaturji çalışması yapmış, sonuç olarak da bütünlüğe etkisi olmayan bazı sayfaların çıkartılmasıyla ortaya çok güzel akan bir hikaye çıkmış, buna bir de Berna Laçin’in samimi, içten oyunculuğunu ilave ederseniz kendinizi gerçekten sosyetik bir falcı karşısında sohbet ederken buluyorsunuz.
Yaklaşık 70 dakikalık performansında sert, patavatsız, gerektiği zaman alaycı, hayal sattığının farkında olan ancak bir yandan da “Önce istediğine kendin inanacaksın, sonra başkalarını inandıracaksın, inanmayanların da kafasını kıracaksın.” diyecek kadar art niyetsiz Serpil rolünde Berna Laçin, gerçekten büyüleyici . 
Hayal Satıcısı, tam bir kadın işbirliği; o güzel belgesel romanı yazan Zehra İpşiroğlu, pürüzsüz akıp giden akışı sağlayan yönetmen Berfin Zenderlioğlu ve de dolu dolu ”Erkek dediğin katil olur olmasına da, kurban asla olamaz. Dünyanın gidişatı bu” diye erkekten çok erkekçi söylemiyle oyunun absürdlüğünü muhteşem bir şekilde ortaya koyan Berna Laçin’e alkışlar…

Oyunun Künyesi
Yazan: Zehra İpşiroğlu
Yöneten: Berfin Zenderlioğlu
Dramaturji:Berfin Zenderlioğlu/Berna Laçin 
Müzik/Efekt: Burçak Çöllü
Dekor Tasarımı: Serkan Kavurt
Işık Tasarımı: Alev Topal
Afiş: Dilek Seferoğlu
Kostüm: Çolpan Butik Tasarım
Oyun Fotoğrafları: Dilan Bozyel
Reji Asistanı: Mia Elif Öcal
Oynayan: Berna Laçin
Topluluk: Aysa Prodüksiyon
Tür: Komedi-Dram
Seanslar
Afiş
Baysan Pamay
Baysan Pamay
tiyatroyu sever, tiyatro emekçilerini çok sever

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz