Herkesin Konuştuğu O Oyun “Dirmit”

8 Ocak 2017 Pazar akşamı Sahne Kadir Has’ta seyretmiştim ilk defa ve 2 Şubat 2017 tarihinde facebook sayfamda şöyle bir yazı paylaşmıştım:
Kadir Has Üniversitesi Film ve Drama Yüksek Lisans Programı Nezaket Erden’in bitirme projesi olarak, Hakan Emre Ünal‘ la birlikte oluşturdukları, ve Ünal’ın yönettiği tek kişilik bir oyun Dirmit. Latife Tekin’in ‘Sevgili Arsız Ölüm’ isimli ünlü kitabından yola çıkarak oluşturulmuş. Nezaket Erden’i Sarı Sandalye gurubunun muhteşem oyunu “Ücret Artış Talebinde Bulunmak İçin Servis Şefine Yanaşma”da izlemiştim.

Hakan Emre Ünal ise Trom’un harika oyuncusu.
Ailesinin tek okuyan karakteri Dirmit , kendisine dayatılan yaşamdan kurtulmak için asilik yapar, aklının yatmadığı durumlarda bildiğini okur, özgürleşmek ister,zaman gelir köydeki tulumbaya, esen rüzgara, bahçedeki ağaçlara derdini anlatır, hem delidir hem de akıllıdır, bazen duygusaldır bazen de mantığı ile hareket eder.
Dirmit’in bütün bu duygu dolu yaşamı, çıplak bir sahnede tek bir aksesuarla ancak Nezaket Erden’in gerçekten olağanüstü performansı ile seyircilere aktarılıyor. Hakan Emre Ünal ve Nezaket Erden ikilisine bu muhteşem çalışma için kutluyorum.
Tek üzüldüğüm nokta, sanırım beş performanslık programın devam etmeyecek olması. Umarım ve dilerim sorunlar çözülür de hem ben oyunu bir kere daha izlerim hem seyirciler harika bir romanın çok etkileyici bir performansa dönüşünü izleyebilirler.

Img 2380 Tekperde.com
Yazar, Latife Tekin


Sorunlar çözülünce Dirmit sahnelenmeye devam etti, bu arada oyundaki birliklerini özel hayatlarına da taşıyarak mutlu bir yuva kurdular, ömür boyu sürsün mutlulukları. İkinci defa 29 ocak 2019 tarihinde Moda sahnesi’nde seyrettim oyunu, sonrasında şunları yazmışım:
Sevgili Nezaket, alkışların, belki başlangıçtaki ilk beş oyun için alkışlar sevgili Latife Tekin’e gidiyordu ama inanın ki sonraki oyunlarınızın alkışları tamamen size aittir. Yolunuz açık olsun.
Tiyatro Hemhal, tüm geliri depremden etkilenenler için çalışmalar yürüten Derin Yoksulluk Ağı, Hayat Destek Derneği ve Kırmızı Çocuklar Derneği ile paylaşmak üzere 400. Oyunu çok güzel bir seçimle Ses Tiyatrosu’nda sahnelediler. Günlerce önceden tüm biletler tükenmişti. Yine çok güzel bir organizasyonla oyunun yazarı sevgili Latife Tekin fuayede bir masada kitaplarını imzalıyordu. Kendisi ile konuşurken facebook sayfamda yazdığım ilk beş oyun izninden bahsettim, kendisi de önce oyununun sahnelenmesine sıcak bakmadığını ancak oyunu seyrettikten sonra içine sindiğini söyledi.
Aynı duygularla seyrettim oyunu, dekor olarak ufak bir saksıda bir plastik çiçek, kostüm olarak sarı bir kazak ve pazen bir pijama pantalonu, bir saat boyunca Nezaket yoktu sahnede Dirmit Kız vardı, vücut dili ve ses gücünde muhteşem bir enerji var.

Bazen neşeli, bazen somurtan, bazen alaycı, bazen endişeli… Aile bireyleri ile yaşıyor sahnede, konuşmaları mitralyöz hızında, bazen ayakta dolanıyor bazen çiçeğinin yanına yere uzanıyor.
Büyük bir zevkle alkışlıyorum oyun bitince ani plan değişikliği nedeniyle aklım yazar ve oyuncu ile yapılacak söyleşide kalarak salondan ayrılıyorum.

Oyunun Künyesi
Yazan: Latife Tekin
Uyarlayan- Yöneten: Hakan Emre Ünal
Uyarlayan- Oynayan: Nezaket Erden
Proje Danışmanı: Zeynep Günsur Yüceil
Afiş Tasarım: Kardelen Akça
Süre: 1 Perde / 70 dak
Topluluk: Tiyatro Hemhâl
Tür: Trajedi & Dram
Seanslar
Afiş
Baysan Pamay
Baysan Pamay
tiyatroyu sever, tiyatro emekçilerini çok sever

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Cep Tiyatrosu

Sahnenin seyirciye çok yakın ilişkide olduğu az kişi alan tiyatrolara verilen ad.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz