İnsan Merak Ediyor – İzmir Halk Tiyatrosu

Bir kadın oyuncunun sahnede ne tür zorluklar yaşayabileceğini mizahi bir dille anlatan oyun, seyircisi ile Havva ve Hatice’nin hiyayesini de paylaşıyor. İzmir’de dört yıldır üretim yapan İzmir Halk Tiyatrosu bünyesinde çıkan oyun tiyatronun daha önceki projeleri gibi, seyirciye kaliteli bir tiyatro zamanı sunuyor. Oyunun yazarı ve oyuncusu Medine Çam tek perdelik komedi oyunu hakkında bilgi verdi. 

Çam, “Şimdi bir oyuncuyu sahnede hayal edin. Tek derdi, hayali olan mesleğini hakkıyla yapabilmek. Kadınlığa ve erkekliğe dair alışılmış düşünceleri sorguluyor, seyircisi ile beraber düşünüyor. Ağlanacak hallerine gülüyorlar. Tam olarak durum bu. Madem durum trajik, bari trajikomik anlatalım. İlk kadın Havva da dertli onun torununun torununun… torunu Hatice’de. Ama kadın olmanın sadece dertlenilecek yanlarını değil, kutlanacak yanlarını da göreceğiz bu oyunda” diyor.

“Bir ‘oynayan insan’ın kendisini sahnede hayal etmesiyle başlar oyunumuz. Hayal etmesi bedava. Ama kendi zihninin içinde hayal kurarken bile özgür değildir oynayan insan. Üzerine yığılan roller, etiketler babaanne yorganı gibi çökmüştür göğüs kafesine. Ancak merak ettiğinde ferahlar, bir de güldüğünde. Havva’yı merak eder, Hatice’yi de. Şimdi size hikayeler anlatacağım merak edelim, gülelim diye.

Havalansın babaanne yorganları, uçan halılara dönsün Binbir gece değilse de masalımız, hiç değilse bir saat sürsün.”

Oyunun Künyesi
Yazan-Yöneten: Medine Çam
Süpervizör: Cengiz Toraman 
Dekor Realizasyon: M. Serkan Koçak Kostüm: Şükran Vilken
Asistan: Ece Şahin, Tuğba Kırmızı, İlayda Yılmaz
Işık-Ses Kumanda: Nilay Başaran
Afiş Tasarım: Melike GÜLER
Oynayan: Medine Çam 
Oyunun Süresi: Tek perde/ 60 dakika
Topluluk: İzmir Halk Tiyatrosu
Seanslar
Afiş

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz