Kalanlar – Galata Perform 

Ana teması “Çöp-Trash” olan 8. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali’nde senenin oyunu ödülünü kazanan Kalanlar, Itır Karabulut tarafından yazılmış, isim yabancı gelmeyince arşivimi taradım; ben Itır’ı 2017-2018 sezonunda Sahne 3 tarafından sahnelenen Özgürlüğün Bedeli oyununda oyuncu olarak seyretmişim.

Itır Karabulut, Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu, ama içine tiyatro kurdu kaçanlardan, 2019 yılında Galata Perform’un oyun yazarlığı atölyesine katılıyor ve yazdığı oyun ile ödül kazanıyor, oyun bu sene Galata Perform tarafından Yeşim Özsoy’un yönetmenliğinde sahneye taşındı. 

Itirkarabulut Tekperde.com
Yazar: Itır Karabulut

Oyunun konusu olarak bir ölünün ardından geride bıraktığı eşyalar (bir anlamda çöpler-hurdalar) ele alınmış, merhumenin evinde buluşan beş kadının birbirleri ile ilişkileri ve evde kalan eşyalar. Belki yaşım icabı ben de bu konuyu zaman zaman düşünürüm, mesela 3 sene önce 14 yılı birlikte geçirdiğim kedimin ölümünden sonra yeni bir kedi almamamın tek nedeni benden sonra kediye ne olacağı idi. Tabi ki kedi çöp değil ancak yaa sahipsiz kalırsa.

Ya kitaplar, ben sahaflardan isme imzalı kitapları satın aldığımda çok üzülüyorum, sevindiğim tek kalan ise tiyatro koleksiyonumu bırakacağım kişiyi belirlemem, nitekim Bahçeşehir’e taşındığımda kendisine bıraktığım klasörlerimi geri aldım tekrar ilaveler yapıyorum sonra yine A.A.ya gidecek
Gelelim oyuna:
Evinde bakıcısı Fidan (Elif Ongan Tekçe) ile yaşamakta olan Şükran Hanım vefat edince eltisi Ayşe Yenge (Suna Keskin), Fransa’da yaşayan ve cenazeye yetişemeyen büyük kızı Hayriye (Enginay Gültekin), küçük kızı Ayla (Nilay Erdönmez) ve gelini Hilal (Kübra Balcan) evde bir araya gelirler.
Itır (Karabulut) çok güzel bir kurgulama ve Yeşim (Özsoy) çok etkileyici bir reji yapmış.
Oyun başladığında yenge dahil beş kadının katıldığı sohbet ve ilişkilerin irdelenmesi video olarak veriliyor. İkinci sahnede yenge gitmiştir, kalanlar ilk sahnedeki repliklerin tekrarı ile oyuna devam ederler ve her sahnede bir kişi olmak üzere sırasıyla ve her seferinde replikler tekrar edilerek Hilal, Hayriye ve Fidan eksilir. Herkes gitmiş ve annesine çok bağlı olup devamlı onunla ilgilenen Ayla annesinden kalanlarla tek başına evde kalmıştır, evdeki eşyalara dokunur duvarlara bakar.
Zevkler ve renkler tartışılmaz ama gerek hikayesi gerekse abartısız, samimi oyunculuklar sahneleyen oyuncuları ile sezonun beğendiğim oyunlarından biri.

Oyunun Künyesi
Yazan: Itır Karabulut
Yöneten: Yeşim Özsoy
Sahne Tasarımı: Eda Soylu
Müzik Tasarımı: Çağrı Beklen
Kostüm Tasarımı: Şansım Adalı
Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter
1.Sahne Kısa Film Yönetmeni: Özgürcan Uzunyaşa
Reji Asistanı: Ezgi Köycü
Uygulayıcı Yapımcı: Nezih Cihan Aksoy
Oyuncular: Suna Keskin, Kübra Balcan, Nilay Erdönmez, Enginay Gültekin, Elif Ongan Tekçe
Topluluk: Galata Perform
Süre: Tek Perde, 60 dk
Tür: Dram
Seanslar
Afiş
Baysan Pamay
Baysan Pamay
tiyatroyu sever, tiyatro emekçilerini çok sever

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tuncel Kurtiz

Babası Selanik doğumlu bir Türk bürokratı, annesi ise Boşnaktır. Üniversitede kısa bir süre hukuk fakültesinde, daha sonra ise filoloji, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde okudu; ancak hiçbirinden mezun olmadı. İlk kez Dormen Tiyatrosu'nda oyunculuğa başlamış olan sanatçı, bir çok sinema filminde de rol almıştır. 48. Altın Portakal Film Festivali'nde 'Yaşam Boyu Onur Ödülü' aldı. Son yıllarda 'Ezel' adlı dizide oynayan sanatçı, 2013'te kalp krizi sonucu 77 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz