Kaş Tiyatro Günleri 2023 Programı Belli Oldu

İlk sene üç oyunla temsilini gerçekleştiren Kaş Tiyatro Günleri ikinci senesinde, 2022 yılı Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde ’En iyi Kadın Oyuncu’ ve ‘’En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’’ ödüllerini alan iki oyunda dahil olmak üzere toplam dört ödüllü oyunu Kaş seyircisiyle buluşturacak. 

Ayrıca kuruluşunda yer aldığımız ve iştirakçisi olduğumuz, Ahatlı Genedos Kooperatifi yöneticiliğinde ve Kaş Tiyatro Günleri’nin sanat yönetmenliğini de yapan Şule Ateş’in küratörlüğünde hazırlanan AÇIKALAN projesi kapsamında, Kaş, Bergama ve Hemşin’de çevre mücadelesi veren dernekler arasındaki iş birliği ve ortak mücadele kültürünü geliştirme amacıyla üç ekoloji temalı performans ortaya çıkartılacak, bu performanslar KTG içinde sergilenecektir.

Bu sene 20-24 ekim tarihleri arasında Antiphellos Antik Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek olan etkinlikte sahne alacak oyunlar ise şu şekilde.

1
Şatonun Altında (20 Ekim 2023)

Kaş Tiyatro Günleri 2023 Programı Belli Oldu

Özellikle dekor ve kostümün sadeliği ve kullanımın bu kadar zengin olması seyir açısından oldukça heyecan verici. Çarşaflarla yaratılan kuklavari figürler, kanlar, aynı anda hem leğen hem de kalkan olan aksesuarlar oyundaki yaratıcılığı besleyen öğeler oluyorlar. Işık efektlerine oyuncular tarafından verilen tepkiler, her ne kadar gerek kalmasa da bunun bir tiyatro oyunu olduğunu hatırlatıyor ve bol güldürü öğesiyle bu büyük trajediyi kahkahayla izlemeye yol açıyor. (Ümit Aydın’ın Yazısından)

Tür: Deneysel & Absürd

Süre: Tek Perde / 75 dak

Yer: Antiphellos Antik Tiyatrosu

2
Nora 2 (21 Ekim 2023)

Kaş Tiyatro Günleri 2023 Programı Belli Oldu

Oyun, Henrik Ibsen’in ünlü oyunu Nora (Bir Bebek Evi)‘nın devamı olarak Amerikalı oyun yazarı Lucas Hnath tarafından 2017 yılında yazılmıştır.

Ibsen’in metninin finalinde Nora, kocasını ve üç çocuğunu geride bırakarak evini terk eder. Lucas Hnath oyunu yazmaya başlarken aklında iki fikir olduğunu söylüyor: Birincisi bir kapı çalacak (Bu kapı, Nora’nın 15 yıl önce çıkıp gittiği evin kapısıdır.), ikincisi Torvald (Bu erkek, Nora’nın 15 yıl önce terk ettiği kocasıdır.) ve Nora, Ibsen’in metninde yapmadıkları şeyi, gerçek bir tartışmayı (yazarın deyişiyle ‘boka batmak’) yapacaklar. Dolayısıyla bir kapı çalınır, Anne Marie (Bu kadın, Nora’yı da, Nora gidince Nora’nın üç çocuğunu da büyüten kadındır.) kapıyı açar, gelen Nora’dır; tam 15 yıldır kendisinden hiç bir haber alınamayan, öldü zannedilen Nora. Ve oyun başlar

Tür: Trajedi & Dram

Süre: Tek Perde / 100 dak

Yer: Antiphellos Antik Tiyatrosu

3
Herkes Kocama Benziyor (22 Ekim 2023)

Kaş Tiyatro Günleri 2023 Programı Belli Oldu

‘Bir pavyonda tuvaletçilik yapan Ayten, kurulduğu makamında birer birer anlatıyor. Buraya nasıl ‘’düştüğünden’’, onu terk eden kocasından, kederinden, hevesinden, çok sevdiği pavyonda çalışan diğer ahbaplarından ama en çok da öfkesinden. Geçmişte tanımlayamadığı, anlamına parça parça ulaştığı o öfke bir gün tuvaletin buzlu camı gibi kırıldığında, bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmuyor.

Tür: Trajedi, Dram, Komedi

Süre: Tek Perde / 70 dak

Yer: Antiphellos Antik Tiyatrosu

4
Tırnak Arasında Hizmetçiler (23 Ekim 2023)

Kaş Tiyatro Günleri 2023 Programı Belli Oldu

Günümüz dünyasında geçen özgün bir oyun olan “Tırnak İçinde Hizmetçiler” merkezine bir evdeki iki ‘’hizmetçi’’yi alır. Bu iki kadın kim olduklarını bilemeyecek hale geldikleri bir oyunu sürdürmeye devam ederken, kaçmak istedikleri kendileri ile yüzleşmek zorunda kalırlar. Bu yüzleşmeye sebep veren belirsizliğin içinde tek sığınakları, tekinsizce oyun oynamaya devam etmektir…

Tür: Trajedi, Dram, Komedi

Süre: Tek Perde / 95 dak

Yer: Antiphellos Antik Tiyatrosu

5
On İkinci Ev (24 Ekim 2023)

Kaş Tiyatro Günleri 2023 Programı Belli Oldu

Melek konuşuyor, konuşuyor ama sesini bir türlü duyuramıyor. Ama yılmıyor ve derdini bir şekilde, var gücüyle; bağırarak, yazarak, çizerek ve dans ederek anlatmayı başarıyor. Yaşadığı dünyanın ona ördüğü saydam bir duvarın ardından konuşuyor. Sanki oraya hapsolmuş ve sesiyle kırmaya çalışıyor demir parmaklıkları. İnsan hapsolduğu yerden nasıl çıkar? Neyle hapsolduysa onunla mı? Kadının sesi yok… Ama kalemleri var, elleri var, gözleri var, şarkıları var, sesi var. Bunlar yeterli değil mi? Bu soruyu soruyor Melek. Kendi hikayesini kendi bedeninin tüm olanaklarıyla duyurmaya çalışıyor. Hem de yalnızca onu izlemeye gelenlere değil; orada bulunan, yoldan geçen herkese anlatıyor. Çünkü anlatmaya, duyulmaya ihtiyacı var. (Ümit Aydın’ın Yazısından)

Tür: Performans

Süre: Tek Perde / 65 dak

Yer: Oburus Moburus

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Revü

Oyundan önce gösterilen müzikli ve danslı oyun.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz