Kızlar ve Oğlanlar – Oyun Atölyesi 

Dennis Kelly, tiyatro, televizyon ve beyaz perde için senaryolar yazan İskoç asıllı bir İngiliz yazar, 2013 yılında yazdığı Matilda the Musical, isimli oyun metni 2013 yılı Tony Ödüllerinde “En İyi Müzikal Metin” ödülünü kazanmış.
Türk tiyatro seyircisinin tanıdığı bir yazar, Dot Tiyatronun sahnelediği Öksüzler, Makas Oyunları-1 ve Benim Öğretmenim Bir Canavar oyunları, Duru Tiyatro’nun sahnelediği Sondan Sonra oyunu ile Par Tiyatro’nun sahnelediği Kahramanım Usame oyunu.

3498.Jpg Tekperde.com
Yazar:Dennis Kelly


Kızlar ve Oğlanlar oyununun dünya prömiyeri şubat 2018’de Londra Royal Court Tiyatro’da yapılmış ve Carey Mulligan başrolü canlandırmış: Kelly, oyununu kurgulamaya 2 yıl önce Napoli Hava Alanında beklerken başlar, aynen yazdığı oyundaki karakter gibi yolcuları gözlemleyerek; konuyu erkek şiddetinin kökenleri ve etkileri olarak seçer ilk taslağı arkadaşı director Lyndsey Turner’a gönderir ve ikisi birlikte metine son halini verirler.


Oyun aslında iki kişiliktir, sahnedeki oyuncu ve koltuğunda oturan seyirci. Oyunun konusu hakkında kopya vermek istemem ancak soluksuz izlenmesi gerek bir metin olduğunu, sahnede devamlı konuşan oyuncunun anlattıklarını ıskalamadan takip etmeniz gerektiğini, zaman zaman bu takibin sizi yoracağını unutmayın derim, oyun boyunca seyircinin sıkılması ya da dikkatini vermemesi nedeniyle oyundan kopma riski olabilir..
Gerek yazı dili gerekse konu olarak bazı seyircileri için rahatsız edebilecek hikayede isimsiz bir kadının aşk ve seks maceralarını ve sonra hava alanında tanıdığı isimsiz bir erkekle evlilik hikayesine şahit oluyorsunuz. O ve kocası birlikte bir hayat kurar, Leanne ve Danny isimli iki çocukları, sıradan bir ilişkileri olur.
Oyunu daha önce Craft Tiyatro sahnelemiş ve 4 yıllık tiyatro eğitimi almış Bergüzar Korel ilk defa profesyonelce çıktığı sahnede oyundaki kadını canlandırmıştı. Ancak sağlık durumu nedeniyle oyun kısa sürmüş ama oyunu Dasdas Sahne’de görme fırsatım olmuştu.

Oyun Atölyesi’nin 2022-2023 sezonunun üçüncü yeni oyunu seçtiği oyunu; Gözde Kırgız Türkçe’ye çevirmiş, Muharrem Özcan’ın yönettiği oyunun sahne tasarımı Özlem Karabay, ışık tasarımı Emir Tatlı, hareket tasarımı Utku Demirkaya, müzik ise Çağrı Beklen’e ait.
İsimsiz kadın kahraman rolünde ise Özlem Zeynep Dinsel var, benim 2012 yılında Anlaşılmaz Konuşmalar oyunu ile tanıdığım ve oynadığı hiçbir oyunu kaçırmak istemediğim harika kadın oyuncu, prova notlarına göre 2 eylülde başlamışlar ve 37 prova sonunda zaman zaman Zeynep değil bu sahnedeki dediğim, hikayesini anlatmayı değil, yaşadıklarını anlatan ama bunu yaparken de doğallığını ve samimiyetini seyirciye yansıtan bir oyun seyrettim bu akşam. Tabi ki bu başarı tüm ekibe ait. 

Oyunun Künyesi
Oyuncular: Özlem Zeynep Dinsel
Yazar: Dennis Kelly
Çeviren:Gözde Kırgız
Yönetmen: Muharrem Özcan
Sahne Tasarım: Özlem Karabay
Müzik: Çağrı Beklen
Işık Tasarım: Emir Tatlı
Hareket Tasarım:Utku Demirkaya
Asistanlar: Sena Başdoğan, Oğulcan Yılmaz
Topluluk: Oyun Atölyesi
Tür: Dram
Seanslar
Afiş
Baysan Pamay
Baysan Pamay
tiyatroyu sever, tiyatro emekçilerini çok sever

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Muhsin Ertuğrul

Türk tiyatrosunun batılı anlamda kurucusu olarak kabul edilen Muhsin Ertuğrul, sinema alanında da Türkiye'de ilk önemli katkıları gerçekleştirmiş; 1922-1939 yılları arasında Türkiye’de film yapan tek kişi olmuştur. Ailesi, sahneye çıkmasına karşı çıktığı için baba evinden ayrıldı ve tiyatro eğitimi için Paris'e gitti. Çağdaş Türk tiyatrosunun temelini atan ve geliştiren Muhsin Ertuğrul'a 23 Nisan 1979'da Ege Üniversitesi'nce fahri doktor payesi verildi. Sanatçı, ünvanını almak ve sanat yaşamının 70. yıl kutlamalarına katılmak üzere gittiği İzmir'de 29 Nisan günü kalp krizi sonucu hayatını yitirdi.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz