Küvetteki Gelinler – Tatbikat Sahnesi

Oyun ilk defa, 1999 yılında on sekizinci Edmonton Fringe festivalinde Catalyst Theatre’da sahnelenmiş, Alberta Üniversitesi oyunculuk mezunu iki genç bir çift, Beth Graham ve Daniela Vlaskalic ve profesörlerinden biri olan Charlie Tomlinson tarafından kaleme alınan oyunun metni Bessie Mundy, Alice Burnham ve Margaret Lofty’nin gerçek hayat hikayesine dayanmakta.

Yönetmenliğini Charlie Thomson’un yazdığı oyundaki iki oyuncu Bessie Mundy ve Alice Burnham gelin kıyafetleri giymiş, oyunun karanlık ve ürkütücü tonu seyircileri şaşkına çevirmiş. Oyun 2016-2017 sezonunda 2016-2017 Sezonunda David Spinks Theatre sahnesinde kurulan yaklaşık 3,5 metrelik havuzda oynanmış Türkiye’de ilk defa 2021-2022 sezonunda Tatbikat Sahnesi tarafından sahneye taşınan oyun için iki defa bilet aldım iki defa da iptal oldu, nihayet üçüncü denememde Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salonda seyredebildim.
Oyunun konusu aynı adam tarafından öldürülen üç kadının hikayesi; Bessie Mundy, Alice Burnham ve Margaret Lofty. Üçü de 1912 ile 1914 yılları arasında aynı adam George Joseph Smith tarafından kandırılır. Smith kadınları kendisine hayran eder, tanıştıktan kısa bir süre sonra evlenirler, kadınları tüm mal varlıklarını adama devrederler ve ardından adam onları küvette öldürür.

Img 2461 Tekperde.com
Erdal Beşikçioğlu, Yönetmen


Beliz Coşar’ın çevirdiği oyunu Erdak Beşikçioğlu her zamanki ustalığı ile metne sadık kalarak ve kendi bakış açısı ile sahneye koymuş. Dekor tasarımında Barış Dinçel ve ışık tasarımında Yakup Çartık’ın oyuna en uygun sahneyi hazırlamadaki yaratıcılıkları yansıyordu. Koreografi Evrim Akyay, kostümler ise Alisse Nuera’ya ait.
Gelelim 70 dakikalık oyunun 55-60 dakikasını küvetlerindeki suyun içinde geçiren üç oyuncuya. (Oyun sonrası sevgili Hazal ile konuşurken kızarmış gözlerini görünce işin zorluğuna hak verdim.)
En eski tanıdığım Selin Zafertepe, 2012 yılında Tiyatro Ak’la Kara‘daki Tanrı oyununda sonra da V.D.Ş.T.nin Yola Çıktğım Gün Sakin Serin Bir Sonbahardı oyunundan beri sahnede takip ederim. Hazal Türesin, Dasdas’ın Timsah oyununda oynamış, mış diyorum zira Timsah Dasdas’ın bence şanssız oyunlarından biri idi. Naz Göktan’i Edith Piaf’ın hayatından kesitler sunan Madam oyununda beğenerek seyretmiştim

Oyunun Künyesi
Yazan: Beth Graham, Charlie Tomlinson, Daniela Vlaskalic
Oyuncular: Hazal Türesan, Selin Zafertepe, Naz Göktan
Çeviren: Beliz Coşar
Yöneten: Erdal Beşikçioğlu
Yönetmen Yardımcısı: Fatih Sönmez
Koreografi: Evrim Akyay 
Işık Tasarım: Yakup Çartık
Dekor Tasarım: Barış Dinçel
Kostüm: Tasarım Alisse Nuera
Afiş Tasarım: Hande Şir
Süre: Tek Perde / 65 Dakika
Yaş Sınırı: 16 yaş
Topluluk: Tatbikat Sahnesi
Tür: Dram
Seanslar
Afiş
Baysan Pamay
Baysan Pamay
tiyatroyu sever, tiyatro emekçilerini çok sever

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Afife Jale

Sahneye çıkan İlk Türk kadın oyuncudur. 'Yamalar' adlı oyunda, Emel rolü ile ilk kez sahneye çıktı. Asıl ismi Afife olan sanatçı, bu oyunda 'Jale' takma ismini kullanmış ve daha sonraları Afife Jale adıyla anılmaya başlanmıştır. Tiyatro kursları için açılan sınavı kazandı. Müslüman kadınların sahneye çıkmasının yasak olduğu dönemde, Darülbedayi (konservatuvar olarak açıldıktan sonra okul tanımından çıkıp bir tiyatro topluluğuna dönüşen; halen İstanbul Şehir Tiyatroları adıyla varlığını sürdüren sanat kurumu), Müslüman kadınların sadece kadınlara özel gösterilerde oynayacakları gerekçesiyle bünyesine almıştı. 1997’den beri sanatçının anısına Yapı Kredi tarafından 'Afife Tiyatro Ödülleri' düzenlenmektedir. Son yıllarını yatırıldığı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde geçirdi ve orada vefat etti.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz