Gerilim Dolu 90 Dakika “Küçük” Oyunu

Tanıtım metninde aynen şöyle yazıyor. “Var olan düzenden-yaşayış biçimlerimizden çocukların ne ölçüde etkilendikleri, yarattığımız şiddet ortamında bu şiddet olgusunu nasıl deneyimleme arzusu içinde olduklarını tartışıyor.”

Acaba siz kimsenin görmediği, önemsiz birine sırf eğlencesine neler yaparsınız? Öldürür müsünüz, tecavüz mü edersiniz yoksa işkence mi?

Oyun, çok sık kullanılmadığı belli olan bir evin salonunda beliren bir lise öğrencisi ile başlıyor. Gergin ve silik bir tip olduğu belli. Ardından bir hayat kadını…

Hayat kadını masumane bulduğu bir kaç “fantezi“yi, hem biraz eğlenmek hem de daha fazla para için kabul ediyor. Savunmasız bir hayat kadınına neler yapabilir sizce 4 lise öğrencisi. İşte tam burada bu lise öğrencilerinin ailede, çevrede yani bizden öğrenip bastırdığı duygu ve eylemlere şahit oluyoruz.

Ev sahibi çocuk olan Tuğrul, yapılanların artık kafi olduğunu, bu kadar eğlencenin yeterli olduğuna arkadaşlarını ikna etmeye çalışsa da sarhoş olan diğer 3 lisel, hem kendi aralarındaki sorunları dışa vuruyor hem de bastırdıkları cinsellik, şiddet ve aile baskılarını, bilinçaltı dürtüleri tüm çıplaklığı ile ortaya seriliyor.

Metine oyuncuların fiziksel performansı, hayat kadını ile özleşleştiğimiz için yaşadığımız korku eklenince medivenaltı tiyatro kesinlikle aykırı ve oldukça başarılı bir oyun çıkarmış. Daha fazla yazarsam oyundan spoiler vermekten korktuğum için size perde arkasından biraz bahsedip bitireyim.

Tek perde ve yaklaşık 1.5 saat süren oyunu, 2018 Yuva Oyunu ile Afife ödülü alan Sami Berat Marçalı yazdı, Barış Can Çelik yönetti. Bu kadar karmaşık ve her an bir sorun çıkacak gibi gerilim yaratan oyunun rejisine de teşekkür etmemek elde değil.

Oyunun Künyesi
Oyuncular:Alim Dedei, Bihter Altay, Burak Aydın, Büşra Münevver Öztepe, Nazlı Yağmur Hasret
Afiş Tasarım: Kübra Erol
Teaser Çekim: Yunus Emre Usta
Teaser Kurgu: Emir Bubliş
Yönetmen Yardımcısı: Mahmut Ugar
Uygulayıcı Yapımcı: Furkan Yurt – Sevkan Çelik
Yazan: Sami Berat Marçalı
Yöneten: Barış Can Çelik
Yapım: MerdivenAltı
Seanslar
Afiş
ersin aslan
ersin aslan
Tiyatro seyretmeyi çok seven, sadece gülmek için tiyatroya gitmeyen kendi halinde bir insan. Yazmaya yeni yeni başladığı için mazur görünmesini rica ediyor.

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Prömiyer

Oyunun seyirci ile ilk buluşması.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz