Nadir Sönmez “Ama” 

Aslında sanat sektörüne girmek kolay,ama orda tutunmak zor.

Cast diktektörünün bitmek bilmeyen istekleri, yazarların duygusal manipülasyonları, oyuncuların; “Bende burdayım” demek ve sosyal medya’dan takipçi kasmak için kendilerini teşhir etmek ve evet sanat’ın o entelektüel olgusunun arkasında dönen “entrikalar”. İşte bütün bunları, yazıp yönettiği oyunda oynayan Nadir Sönmez, çok sade bir şekilde gözler önüne sermiş.

İlk olarak Fringe İstanbul Tiyatro Festivalinde prömiyer yapan ”Ama” oyunu sonrasında Öner Erkan, İlda Özgürel, Emrah Özdemir ve Büşra Albayrak’ı kadrosuna dahil ederek sahneleniyor. Oyun ilk cast direktörü Zafer ile oyuncu Meltem ile başlıyor, deneme çekimi sırasındaki ilginç ve bi o kadar’da erotik diologlar arasında geçiyor… Ve Meltem’in özel hayatıyla son buluyor, bununla sınırlı kalmıyor. Meltem’in rol aldığı oyun’un kulisinde oyun yazarı Cengiz sevgilisiyle (Betül) erotik ve bir o kadar da teşhirlik içeren diyologları, İlhan ve Emel‘in arasında geçen “kişilik bulma” diyologları… Emel’in sorunları görmezden geldiği İlhan’ı kaybetmemek için “pasivize” olmuş hali İlhan’ın da patlamaya hazır duygularını sadece eski sevgilisi Zafer’e açması. Zafer’inde eski aşkından vazgeçmiş veya kabullenmiş olması ve  geçmişte yaşadığı aşk’ın kırıntıları tek bir yerde geçmesi seyircelerin tam olarakta hikaye’ye odaklıyor.

Sade,yavaş ama sıkılmayan bir anlatımı olan “Ama” oyunun en güzel kısmıda sahnede dekor olmaması. Bu yüzdendir ki, dikkatimizi saf bir şekilde karakterlere ve diyaloglara verebiliyoruz. Metnin dili hem lümpen dili, hemde halk ağızı harmanlandığı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Kişilerin sanatçı yanlarını yanı sıra, cinsel kimliklerini gözümüze sokmadan anlatıyor. Ayrıca oyun Kasım 2021’de Almanya’nın Dresden kentinde düzenlenen Fast Forward Avrupalı ​​Genç Yönetmenler Tiyatro Festivali‘nde yer almıştır.

Bence oyunda ne kalabalık ve fazlalık gelen ve ne de gözümüzü kör eden ışık var. Sade ve temiz.

Neyse Nadir Sönmez’in instagram sayfasında yazan sözle bitireyim.

“Ama” oyunu sahnelerde,filmi Mubi’de 

Oyunun Künyesi
Yazan-Yöneten: Nadir Sönmez
Oyuncular:Öner Erkan, Esme Madra, İlda Özgürel, Nadir Sönmez, Emrah Özdemir, Büşra Albayrak
Süre: 1 Perde / 60 dak
Tür: Dram
Seanslar
Afiş

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz