Peki – Nadir Sönmez

Ama ben gıybet seviyorum” 

Her zaman tek başına otururken, veya birileriyle otururken bazen yan masaya kulak misafiri oluruz, çünkü o masadaki konuşulanlar her zaman daha tatlıdır, hatta bazen oturduğumuz masa’yı unutturacak kadar. Prömiyer’ini Koma Sahnesinde yaptığı Nadir Sönmez o yan masayı irdeliyor.

Galeri sahibi Beril ve çağdaş sanatçı Tilbe kafede otururlar. (Bu kafe Beril’in çok sık gittiği bir kafe) orda tanınmış bir kadın’ın hakkında konuşurlar aslında öncelikle her ikiside “Aslında dedikodu sevmem, ama o kadında konuşuluyor her masada” havası verir. Öyle ki o kadının arkadaşlık ilişkilerini konuşurlar. Laf lafı açar, sosyal medyadan eski sevgilerini eski sevgilisinin cinsel yönelimini, gittikleri pilates hocalarının tutunda, mekanda çalan Dj’ye kadar konuşurlar. Tilbe’nin yapmayı hayal ettiği proje’yi anlatır ve “Beraber çalışabiliceklerini bundan memnun olucağını söyler” derken yanlarını kafenin garsonu Kürşat gelir, ve tuhaf bir istekte bulunur. Kürşat, Beril ve Tilbe’nin ortak bir yönleri vardır aslında bir değil birden fazla. Ama en önemlisi cumartesi gecesinde 3’ünde aynı mekanda olması ve orda yaşadıkları.

Nadir Sonmez Tekperde.com
Yazan ve Yöneten: Nadir Sönmez

Beril’in söylediği bir söz “Biz kadınız sevişemeyiz ki” 

Nadir Sönmez’in “Peki“ oyunu ilk olarak 2017 yılında Pera Müzesinde,2021 yılında’da Sabancı Üniversitesinde okuma tiyatrosu olarak sahnelendi. Nadir Sönmez’in izlediğim tüm oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da ne göz yoran dekorlar,ne de gözü kör eden ışık vardı.İzlerken “aynısı ben dün arkadaşımla konuştum ben” dediğim yerlerde oldu.Oyuncular’da bu sadeliğe ayak uydurmuş olucak ki hiç bir süsü abartılı oyuncuklar vardı. 4.duvarı kırıldığı anlar “şimdi rahat rahat dinliyoruz yan masayı” hissi verdi.Sade,temiz eğlenceli ve sıkmayan bi oyun.Oyun öncesinde gösterdiği videoart ise tek kelime ile şahaneydi 

Dipnot :Nadir Sönmez’in kalemini çok seviyorum. Daim olsun

Oyunun Künyesi
Yazan ve Yöneten: Nadir Sönmez 
Oynayanlar : Nadir Sönmez, Selin Hasar, İnci Sefa Cingöz
Tür: Trajedi & Dram, Komedi
Seanslar
Afiş

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Levent Kırca

İlk kez 1964'te Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. Eski eşi Oya Başar ile birlikte 'Güzel ve Çirkin' ve 'Sefiller' adlı oyunları sergiledi. 1998 yılında 33. Türkiye Hükûmeti'nde Kültür Bakanlığının vermeye başladığı Devlet Sanatçısı unvanına layık görülmüştü, ama bu ünvanı Nisan 2015'te geri alınmıştır. Her zaman dik duran ve politik mizahın öncüsü olan sanatçı, Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim üyeliği yapmıştır. Kırca 2015 yılında yakalandığı karaciğer kanseri hayata veda etmiştir.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz