Prova İzlemek Üzerine: Othello! Seyircili İntikam Provası

Provalar, pek çok detayın içinde gereken düzenlemelerin, tamamlanmamışlığının hissedildiği, olduğu, yaşandığı, tanık olunduğu yerler midir? Henüz son halini almamış sahne işlerinin çalışıldığı alan neresidir? Salt prova alanları mıdır, yoksa temsilin kendisi potansiyel prova alanı mıdır? Prof. Beliz Güçbilmez metninde öylesine potansiyel bir prova alanı oluşturmuş ki, neredeyse biz seyirciler de provayı oynayacaktık. Bunun kurgu gereği olduğunu anlayınca kalkmak üzere olduğumuz yere yeniden yerleştik. İç içe geçirilmiş, hem birbirinden öykünen hem birbirinden ayrık iki oyunun provasını, oyundaki gerçek zaman ve mekandan, koltuklarımızın ve salonun gerçekliğinden seyrettik.  Oldukça güçlü bir metin olduğunu belirtmeliyim. Ustalığını konuşturmuş Güçbilmez. 

Sahne; farklı mekanların, yukarıdan aşağı inen tüllerle oluşturulduğu bir dekorla karşıladı seyirciyi. Bundan 15 yıl önce oynadığımız bir oyunda da yönetmenimiz böyle tüller kullanmıştı zaman ve mekanı ayırmak için. Onlar siyahtı ve fazla transparandı. O zamandan beridir mekanı ve zamanı tüllerle ayrıştırma ya da sınırlama hoşuma gitmiştir. Yine de itiraf etmeliyim ki 15-20 yıl öncesinden gelen sahne çözümlerinin artık çözülmeye uğramış olmasını yeğler ve yenilikler aramaktan kendimi alıkoyamam. Çiğ beyaz tüller bende iyi bir etki bırakmadı. Ancak formasyonda kullanımı etkileyiciydi. Kimi, sahnenin sağından alınıp solunda bulunan diğer bir tülle bağlandı oyuncuların tatlı akışının içinde. Akışa dair olup bozulmaya uğramadan oyuncuların başarılı bedensel performanslarıyla bağlanıp bağlanıp çözülüverdiler çiğ beyaz tüller. Hareket tasarımı için Orçun Okurgan’ı tebrik ederim. Duruşlar, dönüşler, yürüyüşler genel olarak sahne üzerindeki bedensel hareket, hem dinamizmini taşıyarak devam etti hem de göz yormadı. 

İki kadın oyuncu hem Othello, hem Iago, hem Desdemona, hem Cassio ve diğer karakterler; hem Elvan, hem Mahmut, hem Hatice ve diğer karakterler oldu oldu dirildiler. Dirilişin hissini yaşadım. Her an bir başkası dirildi karakterlerin. Bu dirilme ölüm sonrasıymış gibi tınlamasın. Her defasında yeniden doğuş gibi tınlasın zihninizde. 

Oyunun yönetmeni Yarkın Ünsal iyi iş çıkarmış. Son derece yüksek bir bağlama becerisi gerektiren yüzlerce düğüm seyircinin önünde çözüldü, düğümler arası geçirgenlik kendini gerçekleştirdi.

Yarkin Unsal Yonetmen Tekperde.com
Yöneten: Yarkın Ünsal

Oyunun içerisinde ne zamanlar ki Meltem Erkurtulgu Othello oluverdi işte o anlar etkilenmemek mümkün değildi. Bunu görmek için bile oyuna gidebilir insan. İki kadın oyuncu sırt sırta, el ele, göz göze, diz dize alıp yürüttüler bu sıra dışı metni. İpek Sarılar’ın oyunculuğunda mizahın bayrağını elinde tutmak vardı. Seyirciyi sesli güldüren genellikle o oldu. Kadın dayanışması sosyal mesaj içeriği de hep bir tema olarak hatırlatıldı. Kadına yönelik şiddetin kanlı yüzü Shakespeare’in tragedyasıyla değil yalnız, anlatıcılar Dilan ve Turna’nın korkusuyla da çıktı karşımıza. 

Düğümler çözüldükçe içine aldı oyun; iki kadın oyuncu, iyi bedenler, su gibi akan bir reji, sıra dışı bir metin, çiğ beyaz tüller… 

Seyircisi ve alkışı bol olsun dilerim. 

Oyunun Künyesi
Yazan: Beliz Güçbilmez
Yöneten: Yarkın Ünsal
Dramaturg: Eylül İdiman
Danışman: Psikolog Dr. Duygu Buğa
Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter
Hareket Tasarımı: Orçun Okurgan
Dekor ve Kostüm Tasarımı: Asya İrem Çevikkaya, Sedef Çiçekdiken, Selenay Karaahmet
Müzik Tasarımı: Cem Kahraman
Reji Asistanları: Ceren Çiçek, Ceren Çağatay
Oyun ve Afiş Fotoğrafları: Orçun Kaya
Afiş Tasarımı: Nadin Arman
Yapımcılar: Meltem Erkurtulgu, İpek Sarılar
Oyuncular:
Meltem Erkurtulgu
İpek Sarılar
Topluluk: YUSTUDIO
Tür: Komedi, Trajedi
Seanslar
Afiş
Beste Naiboğlu
Beste Naiboğlu
Sanat ve bilimle uğraşır. Sahne Sanatları ve Davranış Bilim alanında akademik eğitimler almıştır; sanat psikoterapileri, üstün potansiyelli bireylerin sanat alanına süblime edilmesi, müzik ve dans alan çalışmaları ve araştırmaları yürümektedir. Akademik olarak sanat alanında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları, İstanbul Teknik Üniversitesi Lisansüstü Enstitüsü Performans Anasanat Dalı’ndaki eğitimlerinin yanında, davranış bilim alanında Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü lisansını bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Aile Danışmanlığı Programını tamamladı. Hemen sonra İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Sanat Psikoterapileri Programına kabul edilerek bitirdikten sonra çalıştığı kurumda Üstün Potansiyelliler ve Sanat Terapi bölümlerini kurdu. Çeşitli sahne projelerinde yer almıştır ve sahne çalışmalarına devam etmektedir. Birçok çağdaş ve özgün eserler vermiştir, bu eserler ulusal ve uluslararası platformlarda sergilenmiştir. "Beste Naiboğlu Piyano Etütleri" isimli kitabı Eylül 2023'te Müzik Eğitimi Yayınları tarafından basılmıştır.

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz