Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikayesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen oyun tek perde ve 1 saat 15 dakika. 

Osmanlı İmparatorluğu’nun son demlerindeyiz. Girit’teki yurtlarından talihiz bir olay neticesinde sürgün edilen demirci ustası Rüstem ve ailesinin İstanbul’a gelişiyle oyun başlıyor. İstanbul’daki hayat yolculuğuna babasının izinden devam eden Cemal’in annesini ve aşığını geride bırakıp vatan için Çanakkale’ye gidişini ve sonrasında Ayvalık’a uzanan göç yolculuğunu orkestra eşliğinde izliyoruz. 

Yazar ve Yönetmen Cengiz Toraman kimi zaman dördüncü duvarı yıkıyor, biz oyuncuyu açık biçimle izliyoruz. Bizimle iletişime geçiyor, gözümüzün içine bakıyor, bütün bunlara rağmen ona teslim oluyoruz, yanağımızdan süzülen yaşları saklamıyoruz. Sonra aniden tempo yükseliyor karakter rolüne bürünerek farklı hikayeleri canlandırıyor. 

Cengiz Toraman Tekperde.com
Yazan – Yöneten : Cengiz Toraman

Meddahlık geleneğinden modern tekniklere aniden geçiş yapan Üzümcü’nün oyunda, seyirciyle interaktif birlikteliği, koroyla atışması, ona eşlik eden Esen Koçer’le tatlı halleri çok samimi ve içtendi.  Levent Üzümcü bir dakika olsun dinlenmeden metni sırtlıyor. Sahneye çıktığı andan itibaren gözlerindeki tiyatro aşkını ve özlemini görmek, ona eşlik etmek insanı mutlu ediyor.

Rüstem’in anlatıldığı bölüm harika. Tek kişilik performanslar hem izleyici hem de oyuncu açısından zordur fakat Levent Üzümcü’nün başarısı tartışılmaz. Başka karakterlere bürünmesi, ani duygu geçişlerini dengelemedeki üslubu, hiçbir anını oldu bittiye getirmeden canlandırması sizi metnin içine çekiyor.

Fakat metnin Cemal kısmına geldiğimizde hikâye ne yazık ki seyirciyi alıp götüremiyor. Yer yer kopukluklar mevcut, oyunun içine yedirilen mesaj kaygıları hikâyeyi gölgeliyor. Bazı yerlerini sevsem de teatral açıdan yarattığı etkiyi söylemek durumundayım.

Orkestrayı da canı gönülden teşekkür etmek istiyorum. Esen Koçer oyunun içinde seslendirdiği şarkılarla sizi hikâyenin kucağına usulca bırakıyor. 

Minimal dekor kullanımıyla eğlenceli anlar yaşıyorsunuz. Sahnede değişimine tanık olduğumuz kostümlerse metne yerinde eşlik ediyor.

Rüstemoğlu Cemal’in ve hayatlarındaki diğer insanların hikâyelerini izlemek inanın farklı bir deneyim yaşatacak sizlere. Bol alkışlı, biletleri kısa sürede tükenen bir oyun sizi bekliyor.

Oyunun Künyesi
Yazan – Yöneten : Cengiz Toraman
Sahne Tasarmı : Duygu Can
Kostüm Tasarımı : Janset Kaplan
Işık Tasarımı : Fatih Mehmet Haroğlu
Efekt Tasarımı : Kadir Arlı
Dekor Uygulama : Cihan Aşar
Kostüm Uygulama : Onur Uğurlu
Koreograf : Volkan Ayhan
Yardimci Yönetmen : Musa Arslanali
Reji Asistanları : Barış Çağatay Çakıroğlu – Ceysu Aygen
Süre : 75 Dk. / Tek Perde
Oyuncular : Esen Koçer, Levent Üzümcü
Topluluk: İBB Şehir Tiyatroları
Tür: Trajedi
Seanslar
Afiş
Özge Oruç
Özge Oruç
Sakarya'da doğdu. En sevdiği mevsim sonbahar oldu. İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi ile Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji okudu. Gençliğinin baharında okumaya doydu. Her sene bilmediği bir yere mutlaka gider. Sanatla yaşamayı sever.

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Mizansen

Kelime manası sahnelemektir. Bir tiyatro metninin sahneye uygun olarak tasarlanması ve düzenlenmesidir.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz