Sabahattin Ali’nin Masalları İlk Kez Tiyatro Sahnesinde

Ankara’da 10 yılı aşkın süredir çağdaş biçemlerle alternatif tiyatro çalışmaları yapan Tiyatro TAM, yeni yıla yeni oyunu “SIRÇA KÖŞK VE DİĞERLERİ” ile usta yazar Sabahattin Ali’nin masallarını ilk kez bir arada tiyatro sahnesine taşıyarak giriyor. Belgin Karar’ın oyunlaştırıp Cem Karar’ın yönettiği ve 16 Aralık’ta prömiyerini yapan oyun, Ocak ayında da Ankara Aralık Sahne’de tiyatro severlerle buluşmaya devam edecek.

Sabahattin Ali’nin masal türünde yazdığı eserleri kara-mizah harcıyla birleştiren oyun, içerdiği evrensel-toplumsal mesajlarla 13+ yaş grubu için keyifli bir seyir sunmayı amaçlıyor. Anlatısını seyirciye, halk ağzı ve masal diliyle kolaylıkla aktaran oyunda; özgün müzikler, kukla-mask ve fiziksel tiyatro tekniklerinin kullanımı gibi çeşitli zenginleştirici unsurlar dikkat çekiyor.

Seyirci, metaforik olarak bir sırça köşkün kuruluş ve yıkılış aşamalarına şahitlik ederken, toplumsal yaşamda sırça köşklerin meydana gelmesine zemin hazırlayan bireysel-toplumsal değer-ihtiyaç-önceliklerin çatışmasına da tanık oluyor. Bununla birlikte oyun metninin katmanlarında, insan türünün hegemonyasına karşı eleştirel bir yaklaşım da sergileniyor.

Sırça Köşk ve Diğerleri, daha çok öykü ve romanlarıyla tanıdığımız kıymetli kalem Sabahattin Ali’nin masal tadındaki eserlerinin sahneye yansımasını, usta yazarın toplumcu-gerçekçi bakış açısına sadık kalarak gerçekleştirmeye özen gösterirken, hem edebiyat hem de tiyatro severler için farklı bir alternatif sunuyor.

Oyunun Künyesi
Yazan: Sabahattin Ali
Oyunlaştıran: Belgin Karar
Yöneten: Cem Karar
Dramaturji: Kemal Özel
Kukla-Mask Tasarım & Uygulama: Aylin Saraç
Müzik Tasarım: Murat Arıca
Seslendirme: H. Mehmet Atay
Ses-Efekt Kumanda: N. Ebru Irmak
Video-Animasyon: Bartu Sarıpınarlı
Oyuncular: Buse Nur Şen, Cafer Çelik, K. Çağıl Doğan, Pınar Yüksel, Saffet Kök, Yıldırım İnan 
Topluluk: Tiyatro Tam
Tür: Absürd
Seanslar
Afiş

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz