Shakespeare’in Bütün Oyunları – Antalya Dt

Pandemide okuma arşivime giren bir metindi ‘Shakespeare’in Bütün Oyunları’. Eser ile tanışıklığım o zaman olmuştu. Bu sezon, yanılmıyorsam kasım ayında; bir başka oyun için bilet alma işini teknolojik bir kusurdan dolayı internetten halledememiş, Antalya Devlet Tiyatrosu’nun gişesine gitmiş ve bahsini ettiğim başka oyun için (o oyun için ayrı bir yazım olacak) biletimi temin etmiştin. Tiyatro binasının kapısından çıkarken ‘Bu akşam ne var acaba? Yer var mı ki?’ diyerek gişeye geri döndüm ve -o ana kadar gözümden nasıl kaçmıştı bilmiyorum- o akşamki oyunun ‘SHAKESPEARE’İN BÜTÜN OYUNLARI’ olduğunu öğrendim. Şans ki yer bulmuştum, Antalya Devlet Tiyatrosu’ndan izleyeceğim ilk oyun olacaktı. Bu oyun vesilesi ile Antalya DT’nin müdavimi olacağımdan henüz habersizdim.


Oyun konu itibarıyla ne yaptığını pek de bilmez üç erkek oyuncunun, izleyiciye Shakespeare’i hatırlatmak ve hak ettiği değeri ona yeniden kazandırmak niyetindeki çabaların sonucunda ceplerini doldurmak olduğunu anlatıyor.  Desdemona, Ophelia, Juliet, Hamlet, Romeo, Macbeth, Othello… derken, uzunca olan tüm bu eserleri, kendilerince hafif kısaltmış olarak hazırlıyorlar ve hali hazırda bu kısaltılmış oyundan yepyeni bir oyun doğuyor.

Oyun saatinden yarım saat önce tiyatro binasında hazırdım, oyun izlemek için. Fuaye alanı, oyun saatine biraz daha yaklaştıkça tıklım tıklım doldu. Tiyatro için sevindirici bir durum. Salona girdiğinizde sahneyi boğmayan, derinliği kesecek bir dekorla karşılaşıyorsunuz. Oyunun başlamasını on dakika var, koltuğumdayım, sahneyi incelemekten ve telefonu kapatıp kapatmadığımı sıklıkla kontrol etmekten kendimi alamıyorken ‘E sahneyi oyuncular dolduracak demek ki’ diyorum kendi kendime. İnteraktif komedi izleyeceğim, keyfim yerinde, ilk kez o tiyatroda oyun göreceğim için oyuna dair herhangi bir beklentim yok ancak komedi olduğu için kendimce kriterlerim var ama bir hayal kırıklığı yaşamayayım diye çok yüksekte bir beklenti beslememek için hayallerimi bastırıyorum. Oyun başladığı andan itibaren cevabımı sahnede devleşen oyuncular takır takır veriyor. Aman Allah’ım ne şahane ne muhteşem bir oyuna seyirci olarak dahil oldum ben.

Peter” rolü ile Niyazi Mert Kurt oyunu başlatıyor, siz de kendinizi oyuncu ile sohbet ediyor hissediyorsunuz, ardından “Jon” rolünde İsmail Sabri Memiş ile tanışıyor seyirci ve “Chris” rolünde de Şükrü Gürel’i görüyoruz, oyun serilmeye başlıyor. Seyircide müthiş bir enerji var, oyuncular oyuna zaten hazır olmakla birlikte seyirciyi de muazzam şekilde oyuna dahil etme noktasında hazırlıyorlar. Yaptığı rejilerle, yönetmenin öngörüsünden bahsetmemek olmaz tabii. Oyunun yönetmeni Gökçe Yurtsal’ın adını anmamak ayıp olur.
Oyun bir başlıyor ki sahne, aktörlerin süratinden alev alıyor resmen. İki perde boyunca, o enerji, o ritim, o hız hiç mi düşmez? Hiç düşmüyor, aksine katlanarak artıyor, küçük bir kar topunun yuvarlana yuvarlana çığa dönüşmesi gibi git gide büyüyor ve hızlanıyor. İzlediğim oyunda kaç ara alkış oldu saymadım ama defalarca kahkahalarla çınladı salon. Merakı kaçmasın diye açıklıkla söylemiyorum ancak oyunun bazı yerlerinde salonun da oyuna dahil olması isteniyor aktörler tarafından, o kısımlarda arkamdaki seyirciler ve onlarında arkasındakiler ve daha da arkadakiler resmen bir tribündeymişçesine, neşe ve şen şakraklık ile oyuna dahil olarak, katkı sunmak noktasında, birbirleriyle yaşatıyorlardı. Herkes çok memnun.

Seyirciyi böylesine oyuna bağlayabilmek oyuncuların müthiş performansları ve interaktif olanı yönetebilecek parlak zekaya sahip olmaları ile alakalı, her oyuncuyum diyen yapamaz böylesini. Müthiş bir performans, müthiş beceri. Sahnede gördüğümüz üç sanatçı da harikalar yarattılar. Belki rolün şatafatı ve kuşkusuz oyuncunun başarısı ile Şükrü Gürel’i ayrıca takdir ediyorsunuz. Bu rolü ile kesinlikle bir ödül hak ediyor. Antalya’da ödenekli ve ödeneksiz tüm tiyatroların aşağı yukarı bütün oyunlarını (belki bir ikisi hariç) görmüş olduğumu varsayarsak ve değerlendirmeleri prodüksiyon bazlı değil, salt oyunculuk üzerine yapacak olursak şehrin en iyi komedisi ‘SHAKESPEARE’İN BÜTÜN OYUNLARI’ oyunudur demekten hiç çekinmem, tereddüt de etmem.

Oyun sonunda ağzım açık ayrılıyorum salondan, gururlu ve mutlu. Seyirciler kendi aralarında ‘mutlaka gelelim bir daha, nasıl yaptı ya hareketi, şey de çok iyiydi ya, bu sefer bak şunları da getirelim ama kesin bir daha gelim …’ diye birbirleriyle konuşarak ayrılıyorlar salondan.
Diyeceğim şu ki benim kasım ayında izlediğim ve bildiğim kadarı ile ikinci sezonunda olan ‘SHAKESPEARE’İN BÜTÜN OYUNLARI’ oyununu mutlaka izlemeye gidin, hatta sadece siz değil, eşi, dostu, arkadaşları, tanışları toplayın öyle gidin. Belki daha önce tiyatro izlememiş yada tiyatroyla arası pek de olmayan tanıdıklarınız varsa özellikle onları kollarından tutup, sürükleyerek bu oyuna götürün, ülke tiyatrosu mutlaka bir seyirci kazanmış olur, bu oyunda yüzde yüz performans sergileyen oyuncular sayesinde.
Sadece bu oyun özelinde olmamakla birlikte, şunu söylemeden de geçemeyeceğim; Antalya Devlet Tiyatrosu müdürü Gökhan Tüzün’ün kuruma katkılarını, gelişim sağlamak üzere eleştirilere açıklığını, seyircilerini büyük bir nezaket ve misafirperverlikle karşılaması, ciddiye ve dikkate alması, ülke tiyatrosunun en önemli kurumu olan Devlet Tiyatroları için de -böyle bir sanatçı ve idareciye sahip olması noktasında- ayrıca umut verici ve son derece değerli.

Oyunun Künyesi
Yazan: Adam Long & Daniel Singer & Jess Winfield 

Çeviren: Leyla Özgüler Kalender

Yöneten: Gökçe Yurtsal


OYUNCULAR:
Peter; Niyazi Mert Kurt
Jon; İsmail Sabri Memiş
Chris; Şükrü Gürel
Dekor Tasarımı: Büşra Eroğlu Doğan
Kostüm Tasarımı: Gazal Erten
Işık Tasarımı: İzzettin Biçer
Müzik: Akın Sevgör
Yönetmen Yardımcısı: Gökçesu Ulukut
Asistanlar: Okan Kağnıcı, İsmail Sabri Memiş
Sahne Amiri: Özcan Önkür                
Kondüvit: Faruk Duran
Işık Kumanda: Hakan Badak
Suflöz: Tuğba İnci
Dekor Sorumlusu: Fikret Baran
Aksesuar Sorumlusu: Okan Güler
Kadın Terzi: Gülay Güven
Erkek Terzi: Ali Karabaş
Perukacı: Baki Özkuş
Topluluk: Antalya DT
Tür:
Seanslar
Afiş
Öznur Öztürk
Öznur Öztürk
Hep çiçeği burnunda, mesleğindeki 17. yılında, tiyatro sanatçısı

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Müjdat Gezen

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, şair ve eğitmen. Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ni kurmuştur. Sahneye ilk kez Hırka-i Şerif İlköğretim Okulu'nda ilk piyesinde çıktı. Aynı yıl 'Doğan Kardeş' çocuk dergisinde şiirleri yayımlandı. Yine bu yıllarda İstanbul Radyosu Çocuk Kulübü'nde mikrofonla tanıştı. Müjdat Gezen aynı zamanda şair. 74 adet şiirden oluşan 'Şiirim Geldi Bırakın Beni' isimli bir albümü var. Albümde kendisiyle birlikte Savaş Dinçel, Mustafa Alabora, Perran Kutman, Ali Poyrazoğlu, Rutkay Aziz ve Sunay Akın gibi isimler yer alıyor.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz