Şimdi – DasDas

Bir oyun düşünün sahnesi yok, bir oyun düşünün oyuncular seyircilerle yanyana. Bir oyun düşünün konusu o kadar gerçek ama bir o kadar da sıradan. İnsanın bencilliğini yüzüne yüzene vuran ama bunu yaptığını açıkça hissettirmeyen bir oyun Şimdi. Levent Kazak, Erdem Şenocak, Nezaket Erden ve Melikşah Altıntaş oynuyor . Oyun önce bir rabarba ile başlıyor. Oyun tam olarak başlıyor mu başlamıyor mu anlamıyorsunuz. Bi bakmışsınız tam da göbeğindesiniz mevzunun.

Toplumsal olaylardan seyirci olarak ne kadar mesul olabiliriz noktasından yola çıkarak anlatılıyor hikaye. Her bir karakter toplumdaki birinin karşılığı aslında . Çok tanıdık geliyor bütün karakterler. Popüler kültür  yaşadıklarımızı ne kadar etkiliyor, sanat aslında ne için yapılıyor, insan değeri neyle ölçülüyor gibi sorulara cevap arıyor oyun.  

Seyircinin de içine dahil edildiği  oyunda Işıklar hiç kapanmıyor.  Oyuncularla Yanyana olma hissi seyirciyi daha da kolay dahil ediyor konuya. Sonunda da alkış yok. Çünkü herkes oyuncu, çünkü herkes izleyici. Oyun bittiğiniz kafada tek soru beliriyor. Ben toplumdan ne kadar sorumluyum. Gördüklerimden, görmeyi seçtiklerimden ne kadar sorumluyum? Toplum benden be kadar sorumlu? Oyunun orjinal metni Tim Croush’a ait olup çevirmenliğini Seda İlter yapmakta. Yönetmen koltuğunda ise Öner Erkan var. Oyunu yeni sezonda da izlemek mümkün…

Geleneksel oyunlardan uzak alternatif tiyatro arayanlar için iyi bir seçenek olabilir. 

Oyunun Künyesi
Yazan: Tim Crouch
Yönetmen: Öner Erkan
Çevirmen: Seda İlter
Uyarlayan: “Şimdi” ekibi
Oyuncular: Levent Kazak, Erdem Şenocak, Nezaket Erden, Melikşah Altuntaş
Işık Tasarım: Cem Yılmazer
Müzik Tasarım: Berke Can Özcan
Afiş Fotoğrafları: Ayşegül Karacan
Yönetmen Yardımcısı: Özgün Aydın
Reji Asistanı: Elif Mandan
Topluluk: DasDas
Tür: Komedi
Seanslar
Afiş
Sevgi Hantal
Sevgi Hantal
Tiyatroyu, doğayı ve insanı çok seven biri. Okur, yazar, seyreder, oynar. Müziksiz ve çikolatasız yaşayamaz.

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Revü

Oyundan önce gösterilen müzikli ve danslı oyun.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz