Şirreti Evcilleştirmek

Moda Sahnesi‘nin bu sezonki oyunlarından biri olan “Şirreti Evcilleştirmek” bilindiği üzere üstat William Shakespeare‘in yüzyıllardır sahnelenen ve de çok sevilen bir komedyasıdır. 1934’ten bu yana da “Huysuz veya Hırçın Kız” olarak dilimize çevrilmiş ve aslında hangisi daha uygun olur bu kıza? Hırçın mı yoksa Huysuz mu? tartışmaları bile yıllarca süregelmiştir. Tiyatrolarda ise  genellikle “Hırçın Kız” adıyla sahnelenmiştir. Moda sahnesi ise bunu Emine Ayhan çevirisiyle “Şirreti Evcilleştirmek“adıyla birebir bir çeviri yaparak tiyatro literatürüne farklı bir pencere açmış. 

Kemal Aydogan 1 Tekperde.com
Kemal Aydoğan, Yönetmen

Oyunun temasına baktığımızda kadınlara dayatılan toplumsal rolleri, erkek egemenliğinin hiç değişmeyen akışını ve şiddetle yola getirilen “evde kalmış”  olarak toplum tarafından damgalanan kadınların ironik hikayesinin Kate üzerinden metoforlaştığını görüyoruz ilk bakışta ve tabi son derece irite oluyoruz. Ama tabiki ölümsüz şair ve yazar Shakespeare’in böyle sancılı bir konuyu duyarsız bir üslup ve yaklaşımla ele alacağını düşünmememiz gerektiği gerçeği imdadımıza yetişiyor. Yıllardır hatta asırlardır bir çok trajediye ve de toplumsal ve bireysel yaralara sebep olan kadının rolleri ve şiddet konusu ironik bir yaklaşımla eleştirilir aslında üstat tarafından.” Kadın huysuz ve şirretse bir hayvanın ehlileştirilmesi gibi evcilleştirilir” çıkmazı, metaforu ve kısır döngüsü irdelenir ve komedi unsurlarıyla beslenerek çirkinliğine atıfta bulunulur ve de tüm kuşaklara bu yolla vehameti anlatılır aslında. Bu anlamda bu çeviriyi kullanma bence çok yerinde bir fikir olmuş. 

Kemal Aydoğan rejisiyle izlediğimiz oyunda başrollerde Timur Acar ve Melis Birkan’ı görüyoruz. Günümüz  bakış açısı ,kostüm,dekor ve repliklerle  güncellenen metin de bence başarılı bir sahnelemeye imza atmış. Başta Timur Acar olmak üzere  tüm oyuncu kadrosu da oyuna ve rollerine sıkı sıkı sarılmış.Hepsini çok başarılı buldum. Melis Birkan da rol için iyi bir seçim olmuş ancak belki biraz daha tempolu olması daha da göz doldurabilir diye düşünüyorum. 

Genel olarak keyifle izlediğim bir oyun olan “Şirreti Evcilleştirmek“, sade ve göz dolduran akışıyla da tüm seyircilerine sanat ve eğlence dolu dakikalar vadediyor.

Oyunun Künyesi
Yazan: William Shakespeare
Çeviren: Emine Ayhan
Yöneten: Kemal Aydoğan
Dekor Tasarımı: Bengi Günay
Kostüm Tasarımı: Gamze Saraçoğlu, Asena Saban
Işık Tasarımı: İrfan Varlı
Afiş Tasarım: Kardelen Akçam
Oyun Şarkısı: Aykut Karatay
Oynayanlar : Melis Birkan,Timur Acar,Uluç Esen,Sedat Küçükay,Elif Gizem Aykul,Gürsu Gür,Çağlar Yalçınkaya,Ali Büyükkartal,Yasin Yürekli
Asistanlar: Mesut Karakulak,Onurcan Çelebi 
Topluluk: Moda Sahnesi
Tür: Komedi
Seanslar
Afiş
Murat Adıgüzel
Murat Adıgüzel
İngilizce öğretmeni, tiyatro oyuncusu,yönetmeni, yazarı İzmir doğumlu bir tiyatroseverim:)3 tane yayınlanmış tiyatro oyunlarını içeren kitabım var.Seyahat etmeyi,yeni yerler keşfetmeyi çok seviyorum..

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz