Sivrisinekler – İBB. Şehir Tiyatrosu 

Çağdaş İngiliz oyun ve senaryo yazarı Lucy Kirkwood’u  Talimhane Tiyatrosu’nun   2011-2022 yılları arasında sahnelediği ve sevgili Esra Bezen Bilgin’in muhteşem oyunculuğu ile seyirci rekorları kıran “ Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince, Ama Şimdi İyi.” oyunu ile tanıdım. Tek perdelik – It Felt Empty When the Heart Went At First but It Is Alright Now, isimli oyun ilk defa 2009 yılında Londra’daki Arcola Theater da oynanmış ve sonra Mehmet Ergen yönetmenliğinde İstanbul’da sahnelenmeye başlamıştı. İlk oyununu 2005 yılında yazan Lucy Kırkwood’un maalesef şimdiye kadar başka bir oyunu bildiğim kadarı ile sahnelenmedi. 

2023-2024 sezonu için sevgili Ali Gökmen Altuğ, yazarın 2017 yılında yazdığı, bir çok güzel çeviriye imza atan sevgili Ekin Tunçay Turan’ın çevirdiği oyunu seçmiş, başta kendisi ve Edebi Kurul ile İBB. Şehir Tiyatroları’na çok teşekkürler.  

Kurmaca bir metin üzerinden gerçekler o kadar güzel anlatılmış ki. 

Temmuz 2017 de İngiltere’de National Theatre-Dorfman Sahnesi’nde sahnelenen Rufus Norris’in yönetmenliğini yaptığı oyunda Olivia Collman Jenny ve Olivia Williams Alice karakterlerini canlandırmış.(National Theater Home sitesinden oyunun videosunu kiralamak mümkün).Ancak ben Yeliz Gerçek ve Senan Kara performansını tek geçerim.

İlk teorinin ortaya atıldığı 1960 lardan beri Higgs Bozonu’nun varlığı üzerinde araştırmalar yapılmış ve Mart 2013 te resmi olarak Bozon’un varlığı onaylanmış. Bu konudaki çalışmalar Cenevre’deki Avrupa Nükleer Fizik Araştırma Merkezi’nde yapılmış ve yapılmaya devam etmekte.

Tiyatronun, konuya bilimsel veriler katması, aynen Michael Frayn’ın Copenhagen  oyununda olduğu gibi çok beğendiğim bir özellik. Oyun boyunca hem bilimsel işlemler konu ediliyor hem de karakterlerin ilişkileri devam ediyor ama sonuçta bilim insanı da olsa önce insan duyguları ön plana geçiyor. 

Oyunda iki kız kardeş var, Cern-Cenevre’de 11 yıldır Büyük Hadron Çarpıştırıcısı konusunda çalışmalar yapan bilim kadını Alice, kocası yıllar önce onu ve oğlunu aniden habersizce terk etmiştir (kara delik-1); zeki fakat depresif bir karakteri olan oğlu Luke da okul ve evdeki olaylar nedeniyle evden kaçarak kaybolur(karadelik-2)  

381333Ae728844Ddbcfaa24A0121A289 Tekperde.com
Sivrisinekler

İkinci kardeş, İngiltere’de yaşayan ve sağlık sigortası satarak geçimini sağlayan Jenny, okudukları nedeniyle küçük kızına aşı yaptırmayan ve bu nedenle küçük kızının ölümüne neden olmuş, sonucunda kocası onu terk etmiş ve eski bir bilim kadını olan ve hafıza kaybı yaşayan annesi ile yaşamaktadır. Anne, bilimsel başarıları engellediği ve kendi yerine kocasının büyük ödüller alması nedeniyle kocasını suçlamakta, bir yandan da kendisi gibi bir bilim kadını olduğu için Alice ile iftihar etmektedir.

Genelde oyunlar hakkında ön bilgi vermekten kaçınırım ancak  bunları yazarken kendimi oyunu seyrediyormuş gibi hissettiğim için yazdım. 

Ali Gökmen Altuğ,  dramaturg Özge ÖKTEN YILMAZ ile birlikte o kadar güzel çözümlemişler ki ki oyunu.  Broşürde yazdığı gibi Ali Gökmen Altuğ’un oyunla kendi özel yaşamı arasında kurduğu bağ hemen hissediliyor, hiçbir sahnede gereksiz hiçbir şey yok , Meydan sahnesi’nde sahnelenen oyundaki dekorlar saniyeler içinde sahneye taşınıyor ve geri götürülüyor, o kadar hızlı oluyor ki sahne kararmalarını fark etmiyorsunuz bile. Buna bir de dekor taşıyıcıların da beyaz önlükler giymesi eklenince sahnede devamlı bir laboratuvarda çalışanların koşturmacalarını görüyor gibi oldum. 

Dekor ve ışık tasarımı, çalışmasına şapka çıkarttığım Cem Yılmazer’e ait, her zaman çok başarılı işlere imza atam Cem Yılmazer bence Sivrisinekler de harikalar yaratmış. Gamze Kuş’un kostum tasarımına hayran kaldım, bilhassa devamlı sahnede olan karakterlerin sahne arkasına saniyelik gidiş ve dönüşleri arasında değişik kıyafetlere bürünmeleri, ve bunu yaparken çoraplarını bile değiştirmeleri hayran olduğum detaylar.

Oyunun başarısını bence zirveye taşımakta yardımcı olan Efekt Tasarımı’nda Metin KÜÇÜKYILMAZ ve Video – Görsel Tasarım’da Enes Altuğ AVŞAR  içtenlikle kutluyorum.

Ve gelelim oyunculara: 

Ümran İnceoğlu ve Pınar Pamuk, oyunun başarılı iki yardımcı kadın oyuncusu.

Yıllar sonra sevgili Ayşin Atav’ı sahnede yeniden seyredebilmek harika, devamlı kendisi gibi bilim kadını olan kızı Alice’i kayıran, ona büyük bir özveri ile bakan Jennyy’yi küçümseyen anne rolünde yılların deneyimli sanatçısı, kaç yaşında olursa olsun sağlığı elverdiği sürece sanatçının t yeri sahnedir” dedirtti.

Luke rolündeki Volkan Öztürk’ü oynadığı tüm oyunlarda seyretmişim,  ancak hem Meydan Sahnesi’nde seyretmem  hem de bana göre oyunun çarpıştırıcılarından biri olması nedeniyle çok beğendim, diğer tüm oyuncular gibi o karakteri üzerine giymişti, rol yapmıyordu, babasız büyümüş,  annesini seven ama kızan teyzesini ise sevdiğinin farkında olmayan ama hep ona sığınan çocuktu.

Natalie rolünde Pınar Demiral, kendisi ile konuşurken hatırlattı Kutlama oyununda çok farklı bir rolde idi, ama bu oyunda Luke’ın kız arkadaşı lise talebesi olarak  çok sevdim oyunculuğunu.

Gelelim Bozon rolündeki Özgür Dereli’ye  , onu da en son Veba’da seyrettim ama ekip oyuncusu idi, harika diksiyonu ile oy karakterlerinin çarpıştığı sahnelerde sahneye çıkıyor. Monologlarının çok dikkatle dinlenmesi gerek, öyle mesajları var ki Bozon’un.

Alice’in erkek arkadaşı Henri rolünde Ahhan Şener, hafif snob, centilmen Fransız olarak oyundaki sakin, dengeli tek karakter bence.

Alice rolünde Yeliz Gerçek ve Jenny rolünde Senan Kara, oyun sonunda alkışlarken gözyaşlarıma hakim olamadığım iki oyuncu. Onları seyrederken ben de sahnede idim, Alice’in karşısındaki Jenny, Jenny’nin karşısındaki Alice oldum, farklı konuşma üslupları ile aynı evin iki farklı kızı oldular Yeliz Gerçek, daha çok seyrettiğim bir oyuncu, Senan Kara ise seneler önce ilk defa Duru Tiyatro’da Kaset oyununda tanıdığım sonra Kabare ve Kafes te çok sevdiğim oyuncu. İkisi de benim için hisseden ve hissettiren sanatçılar

Yani özetle bu sezon izlediğim oyunlar arasında en beğendiğim  oyundan biri oldu Sivrisinekler. Ve tüm çok sevdiğim oyunlar gibi daha sonraki aylarda tekrar seyredeceğim. Çok Yaşa Tiyatro

Oyunun Künyesi
Yazan: Lucy KIRKWOOD
Çeviren: Ekin TUNÇAY TURAN
Yöneten: Ali GÖKMEN ALTUĞ
Dramaturg: Özge ÖKTEN YILMAZ
Dekor - Işık Tasarımı: Cem YILMAZER
Kostüm Tasarımı: Gamze KUŞ
Efekt Tasarımı: Metin KÜÇÜKYILMAZ
Video - Görsel Tasarım: Enes Altuğ AVŞAR
Yönetmen Yardımcıları: Aslıhan KANDEMİR – Buket KUBİLAY
Reji Asistanları: Sefa TURAN – Pınar Pamuk
Topluluk: İ.B.B Şehir Tiyatroları
Tür: Dram
Seanslar
Afiş
Baysan Pamay
Baysan Pamay
tiyatroyu sever, tiyatro emekçilerini çok sever

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz