Son Ada Seyirci Değerlendirmesi

İki perde, ara dahil iki saat süren yeni Tiyatroadam oyunu. Bu ekibin daha önce Kafkas Tebeşir Dairesi ve Büyük İskender’in Atı isimli oyunlarını izlemiştim. Oyunlaştırarak ortaya koydukları metinler, yüksek enerjili, müzik dolu ve tempolu bir seyir sunuyor hep. Kendilerine has bu tarzı seviyorum.

Bu sezon başlayan Son Ada oyunu, Zülfü Livaneli’nin aynı isimli romanından uyarlama. Oyunu, tanıtımını gördüğüm gibi listeme almış ve bu sefer kitabı okuyup gitme kararı vermiştim. Şahsen böyle yaparsanız oyundan daha büyük keyif alacağınızı düşünüyorum. Kitabı neredeyse birebir oyunlaştırmışlar. Ufak tefek bir iki yeri oyun süresi uzamasın diye kısaltmışlar tahminen, ama metnin bütününde bir eksiklik hissi yaratmamış. Anarşi düzeniyle üpotik bir mutluluk yaşayan kırk haneden oluşan ada halkının, 24 numaralı hane sahibinin vefatı üzerine boşalan eve medeniyet(!) sevdalısı bir devlet başkanının gelmesiyle, distopik bir çöküşe doğru ilerleyişinin hikayesi bu oyun. Siyasi yönü ağır basan, eleştiri dozu yüksek, sorgulatıcı bir metin.

Tiyatroadam ekibine kocaman alkışlar. Ekip olarak harika bir performans izledim. Sahne kullanımı, tasarımı, dekor, müzikler, oyunculuklar, kostümler… Bütünüyle iyi iş. Işığınız bol olsun, kocaman alkışlar.

 

Oyunun Künyesi
Yazan: Zülfü Livaneli
Oyunlaştıranlar: Deniz Özmen, Berk Yaygın
Yönetmen: Deniz Özmen
Yardımcı Yönetmen: Berk Yaygın
Müzik Direktörü: Emir Baran Sezginer, Vakur Pehlivan
Hareket Düzeni: Utku Demirkaya
Sahne Tasarımı: Deniz Özmen
Projeksiyon Tasarımı: Erdal Devrim Aydın
Işık Tasarımı: Deniz Özmen
Dekor Uygulama: Atölyeadam
Reji Asistanları: Ezgi Umut Dursun, Ali Güvendi
Afiş Tasarımı: Ethem Onur Bilgiç
Oyun Fotoğrafları: Emre Mollaoğlu
Oynayanlar: Berk Yaygın, Deniz Özmen, Doğu Alpan, Emir Baran Sezginer, Melina  Özprodomos, Pelin Abay, Vakur Pehlivan
Seanslar
Afiş

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Afife Jale

Sahneye çıkan İlk Türk kadın oyuncudur. 'Yamalar' adlı oyunda, Emel rolü ile ilk kez sahneye çıktı. Asıl ismi Afife olan sanatçı, bu oyunda 'Jale' takma ismini kullanmış ve daha sonraları Afife Jale adıyla anılmaya başlanmıştır. Tiyatro kursları için açılan sınavı kazandı. Müslüman kadınların sahneye çıkmasının yasak olduğu dönemde, Darülbedayi (konservatuvar olarak açıldıktan sonra okul tanımından çıkıp bir tiyatro topluluğuna dönüşen; halen İstanbul Şehir Tiyatroları adıyla varlığını sürdüren sanat kurumu), Müslüman kadınların sadece kadınlara özel gösterilerde oynayacakları gerekçesiyle bünyesine almıştı. 1997’den beri sanatçının anısına Yapı Kredi tarafından 'Afife Tiyatro Ödülleri' düzenlenmektedir. Son yıllarını yatırıldığı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde geçirdi ve orada vefat etti.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz