Tatavlada Son Dans Eleştirisi

Eleni ve Gül oyunundan hareketle…

Bir bekleyişin, belki de bir direnişin hikayesidir Tatavlada Son Dans.

Haberdar olduğum ilk andan beri konusu ve oyuncuları itibariyla beni çok meraklandıran, beklentimi yükselten bir oyun olmuştu Tatavla’da Son Dans. Yüksek beklentimi karşılayan temel unsur başarılı oyunculuklar oldu.

Tatavlada Son Dans 23735 Tekperde.com
Son Dans

6-7 Eylül olayları üzerine temellendirilen hikayede o dönem yaşanan dramın izleri yer yer “tanık ağzından aktarılan” belgesel diline bürünürken, sıklıkla neşeli anılarla dengelenmeye çalışılan bir oyun olmuş. Ancak bu bende, dengeden ziyade dramın ritmini bozan bir algı yarattı. Eser sahiplerinin tercihi elbette, ne denebilir:)

Tarihi gerçeklik yapısı taşıyan oyunların fonuna yansıtılan dijital unsurlar oyunun etkisini yükseltir hep. Burada da o amaçlanmış ancak dekor yapısı ve dekorun fondaki perdeye engel teşkil etmesi nedeniyle bu uygulama bende umulan etkiyi bırakamadı. Oysa özellikle finaldeki yazılı aktarımlar çok mühimdi.

Başarılı örnekleri olsa da, bazen sahne, şartlar bunu gerektirse de mikrofon ile oynanan oyunlara hala ısınabildiğimi söyleyemem. Hele ki sahnede böyle iki gümbür gümbür oyuncu varken.. Bu oyun özelinde seste biraz daha iyileştirme yapılmasını dilerim. Bilhassa fonda müzik varken oyuncuların sesini duymada sıkıntılar var.

Yakın dönem ülke tarihimizde derin izleri olan olaylardan biri, benim de şahsen ilgimi çeken konulardan. Oyunculuğun oyunu yükselttiği bir oyun olmuş. Bravo Sumru Yavrucuk ve Deniz Çakır.

Emek sahiplerine teşekkürler.

Oyunun Künyesi
Yazan: Şaban Ol
Yöneten: Berfin Zenderlioğlu
Uyarlayan: Sumru Yavrucuk
Dramaturji: Berfin Zenderlioğlu, Sumru Yavrucuk,
Oynayanlar: Deniz Çakır, Sumru Yavrucuk
Sahne Tasarımı: Serkan Kavurt
Işık Tasarımı: Alev Topal
Müzik: Batuhan Parlak
“Erkekler” Şarkısı: Çiğdem Erken
Foto: Fethi Karaduman
Reji Asistanları: Arda Yeşillikçi, Merve Akpınar
Video Tasarım: Kardelen Ezgi Yıldız
Afiş: Dilek Seferoğlu
Yapım: Sumru Yavrucuk
Organizasyon: Hasan Özkaya Organizasyon
Tür: Trajedi-Dram
Seanslar
Afiş

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çolpan İlhan

İstanbul Belediye Konservatuvarı'nda tiyatro bölümünü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümünden mezun oldu. Akademideki arkadaşları ile birlikte 'Akademi Tiyatrosu' adıyla bir tiyatro grubu kurdu ve oyunlar hazırladı. Şair Attilâ İlhan'ın kızkardeşi, sinema sanatçısı Sadri Alışık'ın eşi ve oyuncu Kerem Alışık'ın annesidir. 2014'te geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz