Toz – ID İletişim

Bir kadının ömür hikayesi aslında Toz. Çocukluğundan genç kızlığına iş hayatından anneliğine bir yolculuk. Tek kişilik su gibi performansı ile saate bakmadan yaklaşık 1 saat yaşatıyor seyirciye Zerrin Tekindor bu oyunda. 

1960’lar Türkiyesi’nin panoraması tadındaki oyunun birinci dakikasında merak etmeye başlıyoruz, avukat baba ve ev hanımı annenin biricik kızları Handan’ı. Hayatından geçen karakterlere bürünürken sadece karşımızda onlar varmış gibi hissettirmekle kalmayıp onlarla konuşuyor, onların da hikayelerine tanık ediyor ve adeta o döneme ayna tutuyor. Olayların gerçekliği karakterin samimiyeti ve anlatımın sadeliği ile birleşince muazzam bir şölen sunuyor. Handan’ı o kadar seviyoruz ki izlerken, onunla ağlayıp onunla kahkaha atarken buluyoruz kendimizi. Sadece bir spot ışığı altında çok sade bir dekor olan pencere perdesini arkasına alarak bir sandalye tepesinde oynuyor bütün oyunu Zerrin Tekindor. Zaman ve mekan yaratımı konusunda da hayal gücümüze öncülük ederken onunla beraber deyim yerindeyse hemhal oluyoruz.

Metindeki tasvirler o kadar etkileyici ki izlerken kendimizi kah metro istasyonunda kah bir düğünde kah bir okulda kah bir adliyede kah bir hastanede kah bir evde buluyoruz. Tabi oyuncunun yalın ve duru oyunculuğunun da azımsanmayacak etkisini de göz ardı etmemek gerek. Hikaye o kadar sıradan olmasıyla birlikte hayatın içinden ve gerçek ki,  izleyicinin tanıdık şeyler bulması işten bile değil.

Dönemin olaylarına,  kadının toplumdaki yerine, insanın hayattaki duruşunun önemine, ailedeki ilişkilerin insan hayatındaki etkisine, hayallerin peşinden gitmenin büyüsüne, aşkın gerçek gücüne kadar birçok konuya değiyor oyun. 25. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyer yapan Toz; Istırap Korosu, Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin ve Kader Can oyunlarının da yazarı olan Murat Mahmutyazıcıoğlu‘nun kaleminden. Oyunun yönetmenliğini ise Oyun Atölyesi tarafından sahnelenen Amerikalı yazar Edward Albee’nin Kim Korkar Hain Kurttan ve yine Amerikalı oyun yazarı Tennessee Williams‘ın Arzu Tramvayı oyunlarını da başarıyla yöneten Hira Tekindor yapmakta.  Handan’ın genç-yaşlı, kadın-erkek nerdeyse dört kuşak aile albümünü seyirciyle cesurca paylaşan Toz;  yeni sezonda da seyirci ile buluşacak.

İzlenmesi için listeye eklenmesi gereken oyunlardan…

Oyunun Künyesi
Yazan: Murat Mahmutyazıcıoğlu
Yöneten: Hira Tekindor
Oynayan: Zerrin Tekindor
Yapımcı: Ayşe Barım
Uygulayıcı Yapımcı: Duygu Bayram
Dekor Tasarım: Şirin Dağtekin Yenen
Işık Tasarım: Yakup Çartık
Kostüm Tasarım: Gamze Saraçoğlu
Yönetmen Yardımcısı: Beste Güven
Yapım Koordinatörü: Ayşegül Beyazdağ 
Reji Asistanı: Şeyma Demircan
Sahne Amiri: Abdurrahim Mert
Fotoğraf: Özlem Dinç
Afiş Tasarımı: Berkcan Okar 
Topluluk: ID İletişim
Tür: Trajedi & Dram
Seanslar
Afiş
Sevgi Hantal
Sevgi Hantal
Tiyatroyu, doğayı ve insanı çok seven biri. Okur, yazar, seyreder, oynar. Müziksiz ve çikolatasız yaşayamaz.

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tuluat

Modern tiyatronun özelliklerinden farklı olarak yazılı metin olmadan bir konu üzerinde oyuncuların sahnede doğaçlama olarak bir oyunu canlandırmaları.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz