Üç Deniz – Tiyatro Salt

“Üç Deniz”, İzmir merkezli ,özgün, marjinal, kaliteli oyunlara imza atan Tiyatro Salt‘ın oldukça ilgi gören bir oyunu. Adından da anlaşıldığı üzere Deniz adlı üç karakterin hikayelerini görüyoruz sahnede. Bir trans, bir lezbiyen ve bir kedi… Üçünün de adı Deniz ve muhteşem bir senkron ve paralellikle ilerleyen ve ortak bir sona giden finaliyle göz dolduran bir hikayesi var.

Son derece sade ve basit bir dekorda her saniyesinde yükselen bir oyun izlemeye hazır olmalısınız. Her karakterin kendi iç sesini modern hikaye anlatıcılığı formatındaki üslubuyla dinleyip hikayelerini izleyebiliyoruz ve asla aksamayan bir ritim ve kusursuz bir paslaşmayla bir karakter hikayesine ara verirken diğeri sözü akışı bozmadan alıyor ve bu harika bir sahne ahengine neden olarak bizleri büyülüyor.

Uc Deniz Tiyatro Salt Bahadir Tekperde.com
Bahadır Yüksekşan

Oyuncuların gerçekçi ve karakterlerini iyi sindirmiş ,göz ve ruh dolduran performanslarıysa oyunun en güçlü yanı bence… Ayrıca oyunda bir hayvanın kişiselleştirilip hikayeye dahil edilmesi, hikayeyi kendi ağzından anlatması  ve ortak temaya muhteşem kaynaştırılması çok önemli ve özgün bir detay…

Üç Deniz” yaşarken hayata veda etmiş, acımasızca ötekileştirilmiş ve yok sayılmış ,tek amacı herkes gibi insanca yaşamak olanların öyküsü… Tüm canlıların ortak sözcüsü… Oyunda bir karakterin söylediği gibi; “Kim ki başka? Sen benim için başkasın, ben senin için başka”. Bu acımasız soyutlama kime göre neye göre? Ya da en vurucu repliklerden biri belki de “Biz sadece vurulunca mı ölürüz? Hayır… Hakaret edildiğinde de, alaycı gözlerle bakıldığında da ve de taciz edildiğimizde de ölüyoruz…”

2015 Bedia Muvahhit Tiyatro Ödüllü, Bahadır Yüksekşan’ın yazıp, oynayıp, yönettiği, oyunun diğer oyuncuları ise; Alev Koçer, Seda Yağcılar. Şimdilik sadece İzmir’de sahnelenen bu şahane oyun umarım ki birçok coğrafyada sahnelenir ve sözünü bir çok insana ulaştırır…

Oyunun Künyesi
Yazan-Yöneten: Bahadır Yüksekşan
Oynayanlar : Alev Koçer, Seda Yağcılar,Bahadır Yüksekşan
Proje  Asistanları: Tuncay Keleş /Ferit Can
Dekor/Kostüm Tasarım: Salt Tasarım
Işık Tasarım: Oktay Kanca
Işık-Müzik Kumanda: Tuncay Keleş
Video-Fotoğraf/Afiş Tasarım: Cem Demirel/Nazlı Kocaçınar
Topluluk:Tiyatro Salt
Tür:Dram
Seanslar
Afiş
Murat Adıgüzel
Murat Adıgüzel
İngilizce öğretmeni, tiyatro oyuncusu,yönetmeni, yazarı İzmir doğumlu bir tiyatroseverim:)3 tane yayınlanmış tiyatro oyunlarını içeren kitabım var.Seyahat etmeyi,yeni yerler keşfetmeyi çok seviyorum..

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz