Zehir – İBB Şehir Tiyatroları

İstanbul Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen Zehir adlı oyun tek perde ve 75 dakika. Lot Vekemans kaleme aldığı, Şaban Ol’un yönettiği oyun yıllar önce oğullarının kaybıyla sarsılan bir çiftin, vedalaşamadan ayrılışının perde arkasını ele alıyor.Ayrılan çift yıllar sonra bir sebepten yan yana gelmek zorunda kalıyor. Erkeğin gidişine kadının sessiz kaldığı anların hesaplaşmasını izliyoruz. Uzun zaman sonra karşılaşan çiftimizin söyleyemediklerine tanık oluyoruz.

Kadın ve erkeğin hayata kaldığı yerden devam etmek konusunda farklı pencerelerden baktığını, bazen birinin devam etmek için geç kaldığını, size bir taraf olmadan sunuyor. Bazılarımız yaralandığı yerden sarılmak mı istiyor bilmiyorum, yeniden başlamak için herkes aynı oranda güçlü olabilir mi sizce.

Lot Vekemans Tekperde.com
Yazan: LOT VEKEMANS

Minimal kullanılan dekor, sokak taşlarıyla bezeli kırık mezar taşlarının olduğu açık hava bir alanda seyirciyi karşılıyor. Oyun boyunca mekân değişmiyor.  Sade dille yazılmış olan bu metin, güçlü oyunculukla birleşince, yormadan kendini izletiyor.  Oyunun içine çekiliyor, gerçekten ayrılan bir çifti izlediğinizi düşünüyorsunuz.

Bu oyunda oyuncuların başarısı yadsınamaz. Beni bilmediğim, asla bilmek istemediğim acılara, çıkmaz sokaklarıma götürdü. Buruk vedaya eşlik eden müzik kullanımını da beğendim. 

Oyun dönüşümlü olarak dört kişi tarafından oynanıyor. Ben Ahmet Saraçoğlu ve Sevinç Erbulak çiftinin sahnesine denk geldim. Her ikisini de çok başarılı buldum, muazzam oynadılar. Diğer çift ise Eraslan Sağlam ve Aslıhan Kandemir. Ne çıkarsa bahtıma diyerek biletinizi alabilirsiniz. İzlenmeye değer bir oyun sizleri bekliyor.

Oyunun Künyesi
Yazan: LOT VEKEMANS
Yöneten: ŞABAN OL
Dekor - kostüm tasarımı: NİHAL KAPLANGI
Işık tasarımı: MURAT SELÇUK
Efekt tasarımı: HANEFİ TOPRAKTEPE
Yönetmen yardımcıları: DOĞAN ŞİRİN
Topluluk: İstanbul Şehir Tiyatroları
Tür: Trajedi & Dram
Seanslar
Afiş
Özge Oruç
Özge Oruç
Sakarya'da doğdu. En sevdiği mevsim sonbahar oldu. İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi ile Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji okudu. Gençliğinin baharında okumaya doydu. Her sene bilmediği bir yere mutlaka gider. Sanatla yaşamayı sever.

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Müjdat Gezen

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, şair ve eğitmen. Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ni kurmuştur. Sahneye ilk kez Hırka-i Şerif İlköğretim Okulu'nda ilk piyesinde çıktı. Aynı yıl 'Doğan Kardeş' çocuk dergisinde şiirleri yayımlandı. Yine bu yıllarda İstanbul Radyosu Çocuk Kulübü'nde mikrofonla tanıştı. Müjdat Gezen aynı zamanda şair. 74 adet şiirden oluşan 'Şiirim Geldi Bırakın Beni' isimli bir albümü var. Albümde kendisiyle birlikte Savaş Dinçel, Mustafa Alabora, Perran Kutman, Ali Poyrazoğlu, Rutkay Aziz ve Sunay Akın gibi isimler yer alıyor.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz