Çok Geç Olmadan “Kayıp Liste”

Sevgili Tuncay Çağıl’ı İlk defa 2017 yılında Zorlu PSM de sahnelenen Mutluluk isimli müzikli oyunda tanıdım. Zülfü Livaneli’nin bir töre cinayetinden yola çıkıp Anadolu’nun geleneksel yaşamı ile Batı’nın modernliğini karşı karşıya getiren romanından uyarlanan oyunu Mehmet Ergen yönetmişti. Oyunda Tuncay ile beraber Sibel Tüzün, Serhat Tutumluer, Ezgi Erol, Hakan Güner ve Zeynep Er rol almıştı. Daha sonra Damdaki Kemancı oyununda alkışladım kendisini. Tuncay, halen Jekyll ve Hyde müzikalinde oynuyor.
Geçen hafta bir başka oyunda karşılaştığımda yeni kurdukları bir gurup ve sahneleyecekleri oyundan bahsetti. İşin güzel tarafı, oyun Kadıköy’deki Kılçık Mekan da sahnelenecekti. Küçük oğlum da bana katılınca önceden dışarıda biralarımızı içtikten sonra oyun için mekana girdik.
Kılçık Mekan, aslında bir bar, yani kısa ve dar bir sahnesi var. Ancak daha önce de orada hem beğendiğim profesyonel oyunlar hem de Kılçık Mekan öğrencilerinin gösterilerini seyretmiştim.
Oyunu, Damla Birdal yazmış, kurguladığı karakterler hepimizin her gün karşılaştığı kişiler, olaylar ise yaşadıklarımız, sevenler, sevilenler, anne ve babaları vefat ettiği için birbirlerine destek olan abla kardeş, ablanın eski ve yeni sevgilileri, ablanın evli çocukluk arkadaşı, delidolu müşteri kadın, kafedeki garson kız. İki perde boyunca onların yaşadıkları size hiç yabancı gelmiyor, yaşadıklarınızı hatırlıyorsunuz.
Bu akşam oyunun ilk akşamı, ezberlerde teklemeler oldu, sahnenin ufaklığı nedeniyle oyuncuların hareket alanları kısıtlı, ben prömiyerlere giderken bu aksamalara hazır oluyorum, zira oyun metni bana cazip gelmiş ise ilk akşamdaki oyuncuların heyecan ve yüzlerine yansıyan stres adeta hoşuma gidiyor, evet beş oyun sonra oyun oturuyor ama o zaman sanki ilk gecenin heyecanı kalmıyor. Tabi bu benim düşüncem. 
Bar salonu yan yana yedi sandalye aldığı için arkaya doğru sandalye sıraları uzuyor ve arka sıraların da duyması için sahnedeki oyuncular yüksek perdeden konuşuyorlar , ancak bu da ön sıralardaki seyirciler için fazla geliyor. 

Kayip Liste Afis Tekperde.com
Kayıp Liste Afişi- Yöneten: Güney Elbay – Tuncay Çağıl

Kitap Kafe dekorunu çok sevdim, gerçek kitap rafları ile doldurup oyun sahasını azaltmak yerine arka fona kitap rafları desenli uzun perde va sadece yan tarafa bir kitap rafı koymak çok güzel ve pratik bir tasarım.
Yönetmenliğini Güney Elbay, Tuncay Çağıl ikilisinin yaptığı oyunda kafe sahibesi Didem rolünde Betül Soylu, eski sevgilisi Soner rolünde Uğur Ercan, yeni sevgilisi rolünde Tuncay Çağıl, erkek kardeşi rolünde Güney Elbay, arkadaşı Meltem ve kocası rollerinde Duygu Naciye Ergün Ertuna ve Ali Yılmaz, kafe çalışanı Eda rolünde Aylin Uğurlu ve kafe müşterisi Beliz rolünde Damla Birdal var. Tuncay ve Veronika’nın Dünyası oyununda seyrettiğim Uğur Ercan hariç diğer altı oyuncuyu ilk defa seyrettim, oyun oynandıkça güvenleri artacak, ancak Damla Birdal kendisine yazdığı eksantrik komşu rolünde çok doğaldı, hepimizin yaşamında karşılaştığımız paldır küldür bağıra çağıra konuşan patavatsız komşu ya da bir aile ferdini hatırlattı bana.
Oyunculardan yakalayabildiklerimi tebrik ettikten sonra oyunu tekrar seyretmek üzere yapacakları galaya beni davet etme sözü aldıktan sonra ayrıldım mekandan.

Oyunun Künyesi
Oyuncular:
Didem: Betül Soylu
Hazar: Güney Elbay
Eda: Aylin Uğurlu
Beliz: Damla Birdal
Soner: Uğur Ercan
Giray: Tuncay Çağıl
Mert: Ali Yılmaz
Meltem: Duygu Naciye Ergün Ertuna
Yazar: Damla Birdal
Yönetmen: Güney Elbay – Tuncay Çağıl
Süre: 2 Perde +18
Seanslar
Baysan Pamay
Baysan Pamay
tiyatroyu sever, tiyatro emekçilerini çok sever

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz