Bir Kadın Portesi: “Yaftalı Tabut”

“Yaftalı Tabut” İBB Şehir Tiyatosu’nun ilgi çeken ve sevilen oyunlarından biri ve hala sahnelerde sahneleniyor. Türkiye’nin ilk kadın oyun yazarı, kuramcı, aktivist, sosyal ve siyasi yaşamın her alanında öncü Fatma Nudiye Yalçı’nın 1920’lerdeki hikayesini anlatıyor oyun. Hem de sadeliğiyle görkemli biyografik ve de biraz da epik, parıldayan, yüksek enerjili bir sahnelemeyle, Bilgesu Erenus’un kaleminden,Yelda Baskın rejisiyle.

Yalçı’nın hayatının en önemli ve dönüm noktalı aşamalarına ve de siyasi ve edebi tarihin göze çarpan aşamalarına ışık tutan oyunda yedi muhteşem kadın oyuncu yüksek enerjileri ve oyuna olan güçlü inançlarıyla büyüleyici bir tempoda her role bürünüyor. Sahnede var olan sembolik dekor ve aksesuarlarla o ortamı bize etkili bir şekilde yaşatıyorlar .Tempo ve enerjileri hiç düşmüyor, oyunla kurdukları güçlü bağı ve oyuna inançlarını bize de yaşatıyorlar.

Fatmanudiye 1 Tekperde.com
Fatma Nudiye Yalçı

Aslında daha önce hiç duymadığım bir karakter olarak sıkılabileceğimi düşünerek, sevimsiz bir önyargıyla gitmiştim ama hem bu hiç bilmediğim karakteri tanımanın hem de benim tiyatro anlayışıma çok yakın olan bir oyun izlemenin keyfiyle ayrıldım Darülbedayi’den. Farklı tabloları tempolu ve az bir dekor ve aksesuarla ve yüksek bir tempoyla, bütün duyguları seyirciye net bir şekilde geçiren, aynı oyuncuların farklı kimliklere bürünerek tüm hünerlerini sergilemesine imkan veren birbirine zıt rollerle keyif alarak oynadıkları tüm oyunlar benim ilgi alanımda bu arada. Bunu da bu oyunda sonuna kadar yaşadım. Özellikle Nazım Hikmet’le, Dr. Hikmet Kıvılcımlı’yla karşılaşma tablosu en sevdiğim yerlerden oldu.

Yılın dramaturgu, en iyi yapım ve ensemble ödüllerini 2022 yılında toplayan oyun bence oyunculuklarda da ödülleri hakediyor.

Oyunun Künyesi
Yazan: BİLGESU ERENUS
Dramaturg: GÖKHAN AKTEMUR
Yöneten: YELDA BASKIN
Dekor Tasarımı: NİHAL KAPLANGI
Kostüm Tasarımı: NİHAL KAPLANGI
Müzik: BURÇAK ÇÖLLÜ
Koreograf: SENEM OLUZ
Işık Tasarımı: MURAT ÖZDEMİR
Yardımcı Yönetmen: ÖZGÜR ATKIN
Efekt Tasarım: GÖKÇE SELİM
Oynayanlar : BENSU ORHUNÖZ, CEREN HACIMURATOĞLU, LALE KABUL, NAZAN YATGIN PALABIYIK, SELİN TÜRKMEN, ŞENAY BAĞ, YEŞİM MAZICIOĞLU
Asistanlar: SAMET SİLME - YUNUS ERMAN ÇAĞLAR - GÜZİN ALKAN - DERAN ÖZGEN
Topluluk: İBB Şehir Tiyatroları
Tür: Dram
Seanslar
Afiş
Murat Adıgüzel
Murat Adıgüzel
İngilizce öğretmeni, tiyatro oyuncusu,yönetmeni, yazarı İzmir doğumlu bir tiyatroseverim:)3 tane yayınlanmış tiyatro oyunlarını içeren kitabım var.Seyahat etmeyi,yeni yerler keşfetmeyi çok seviyorum..

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Pandomim

Jest ve mimiklerle oynanan sözsüz oyun

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz