Notre Dame de Paris Müzikali

İlk gösterimini 1998’de gerçekleştiren, sahnelendiği yıl en çok izlenilen müzikal olarak Guinness Rekorlar kitabına giren ve Rusça ile Korece’ninde yer aldığı yedi dile çevrilen müzikal 5 Mayıs 2023 Cuma günü Zorlu PSM Turkcell Sahnesinde yeniden sahnelenmeye başlandı. Müzikal 15 gün boyunca 21 performans sergileyecek.

Victor Hugo’nun aynı adlı eserinden uyarlanan müzikal; çingene Esmeralda’ya aşık biri rahip Claude Frollo, biri soylu bir asker olan Phoebus ve biri de fiziksel görünümünden dolayı dışlanan, kimi zaman aşağılanan, alay edilen ve korkulan Kilise Zangoçu Quasimado’nun hikayesini iltica, mülteci perspektifinde modernize ederek; 30 kişilik dev kadrosu ile iki perde ve orjinal dili Fransızca olarak segilemekte. Sahneye uyarlaması İtalyan yazar ve kompozitör Richard Cociante tarafından yapılan eserin besteleri ise Fransız besteci Luc Plamondon tarafından yapılmış.

Sahne açıldığında katedralin önünde iltica etmeye çalışan mülteciler görünüyor. Ve kareografi “burda ne oluyor?” sorusuyla izleyicinin sahneye odaklanmasını sağlıyor. Herkese açık olması gereken Tanrının evine sığınmaya çalışan mülteciler, katedralin önünden ve  Paris sokaklarından dönemin kolluk kuvvetleri tarafından kovulur. “Bana Floransa’dan bahset” diyen rahip dünyanın yuvarlak olduğunun ispatlandığını, matbaanın kurulduğunu öğrenir. Bu durum izleyiciye hikayenin orta çağ sonunda yeni çağın başlangıcında geçtiği bilgisini sunmaktadır. Esmeralda, çingene kafilesiyle Paris’e gelen ve Paris sokaklarında dans ederek yaşamaya çalışan bir mülteci olarak gösterilir. Diğer mülteciler  oyunun sonunda kendilerini kabul etmeyen Paristen kayıplarıyla, öfkeleriyle sınır dışı edilirken, Esmeralda sıra dışı güzelliği ve  trajik sonuyla kendisini ev sahiplerine kabul ettirir.

Oyunun Müzikleri

Esmeralda, biri rahip diğeri askeri bir soylu olan iki erkeğin hastalıklı aşkının kurbanı olur. Rahip Claude Frollo, Tanrı adamı olarak yıllarca bastırmış olduğu cinselliği, şehveti ve tutkularını Esmeralda’yı büyücü, cadı olarak niteleyerek, O’nu şeytanlaştırarak yaşamaya çalışır. Aşırı tutkusu olduğu kişiyle, olmak/yaşamak istediği kişilikle çatışmasına neden olur. Bunu katedralin duvarları arasında sıkışarak izleyiciye gösterir. Yaşadığı hastalıklı durum Esmeralda’ya kumpas kurmasına neden olur. Bir asker soylusu olan Phoebus, Rahip Claude Frollo’ya göre genç, yakışıklı ancak hercaidir. Kendi sınıfından Fleurde Lys ile evlenmek üzeredir, ancak Esmeralda’nın güzelliğinden etkilenmekten kendini alamaz. Emeralda da bu yakışıklı askere gönlünü kaptırır. İki kadın arasında kalan Phoebus, Rahibin komplosuna inanarak Esmeralda’dan vazgeçer. Nişanlısı Fleurde Lys ise kendisini ancak Esmeralda asılırsa affedecektir. Esmeralda asılmalıdır, çünkü ötekidir ve essas  olan ötekinin yok olmasıyla kendisini var edebilir. Quasimado ise fiziksel görünüşü nedeniyle alay edilen, dışlanan, korkulandır ve Esmeralda’yı gerçekten sevendir. Bu doğrudan insanı yücelten aşkı ile Quasimado kendisini kibirli bir merhametle koruyan rahibe karşı iyi uşak olmaktan vazgeçip özgürleşir. Müzikal bu başkaldırı ve Esmeralda’nın haksız bir suçlamanın yol açtığı katli ile bitiyor. Esmeralda’ya aşık olan üç adamın seslendirdiği, müzikalin ikonik parçalarından olan “Belle” şarkısı izleyiciyi derinden etkiliyor.

Ayrıca müzikalin kareografileri oldukça başarılı, oyuncular ise takdire şayan bir beden kullanım sergiliyor. Müzikal, her çağ kendi ötekisini yaratır fikrini mültecilik perspektifi ve evrensel aşk teması içinde işliyor. 24 yıldır izleyiciyi büyüleyen müzikal, büyülemeye devam edeceğini bir kez daha gösteriyor.

Oyunun Künyesi
Esmeralda: Elhaida Dani
Quasimodo: Angelo Del Vecchio
Gringoire: Gian Marco Schiaretti
Frollo: Robert Marien / Solal
Fleur-de-Lys: Emma Lépine
Phoebus: Martin Giroux
Clopin: Jay
Seanslar
Afiş

Fethiye Öngel
Fethiye Öngel
tiyatro tutkunu, kedi annesi ve hikaye / tarih severim.

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz