CAS’ın “İki Efendinin Uşağı Alaturka” adlı oyununa SİBİU’dan Davet

Cihangir Atölye Sahnesinin “İki Efendinin Uşağı Alaturka” adlı oyunu SİBİU ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİ’ne davet edildi.

21-30 Haziran 2024 tarihinde Romanya’nın Sibiu kentinde gerçekleşecek olan festivalde “İki Efendinin Uşağı Alaturka” 30 Haziranda Tiyatrul Gong sahnesinde iki kez seyirciyle buluşacak. 

Bu yıl 31. si gerçekleşecek Sibiu Uluslararası Tiyatro Festivali, Edinburgh ve Avignon festivallerinden sonra dünyanın en kapsamlı festivallerinden biri olarak kabul ediliyor. Daha çok ülkelerin özgün çalışmalarına yer verme amacında olan festivalde oyun gösterimleri dışında bir çok atölye çalışması da yer alıyor.

“İki Efendinin Uşağı Alaturka” bu yıl 2. si gerçekleştirilen “TheatreIST Showcase Türkiye” programının seçkisinde yer almış ve yaklaşık 20 ülkeden gelen tiyatro yönetmeni, festival yönetmeni ve tiyatro yapımcıları tarafından da beğeniyle karşılanmıştı.

İtalyan yazar Carlo Goldoni’nin yüzyıllardır dünya çapında en çok oynanan klasik komedisi şimdi Kıvanç Kılınç’ın alaturka uyarlamasıyla Osmanlının son dönemleri olan 19.yy İstanbulunda…

Kıvanç Kılınç metni uyarlarken mekan ve karakterleri yerelleştirdi ve uyaklı bir dil kullanarak bir ritm yarattı. Muhammet Uzuner birbiri ile çokça benzerlikler taşıyan iki Akdeniz ülkesinin halk tiyatrosu geleneğini, “Commedia dell’Arte” ve “Orta Oyunu” unsurlarını sentezleyerek sahneledi. Kostüm tasarımı, özgün müzik ve danslar da bu sentez rejiye destek verdi.

Paranın her şeyden değerli olduğu bir çıkar dünyası… Çıkarları için çocuklarının mutluluğunu hiçe sayan babalar, kötü sürprizlere rağmen aşklarını yaşamaya çalışan aşıklar, açlığını gidermek için birbirinden habersiz iki efendiye hizmet eden uşak… Kendini “Karadenizin asi fırtınası” olarak tanıtan uşak (Arlecchino) Zekai Sarpasaran’ın beceriksizlikleriyle bu çıkar trafiğinin birbirinin içine girmesi…

Oyunun Künyesi
Yazan: Carlo Goldonı
Çeviren: Rekin Teksoy
Uyarlayan: Kıvanç Kılınç
Yöneten: Muhammet Uzuner
Müzik: Berktay Akyıldız
Kostüm Tasarımı: Veli Kahraman
Koreografi: Hicran Akın
Işık Tasarımı: Onur Alagöz
Makyaj Tasarımı: Arzu Gamze Kılınç
Şarkı Sözleri: Kıvanç Kılınç

Orkestra (Stüdyo Kayıt)
Piyano: Berktay Akyıldız
Kanun: Mehmet Orçun Cengiz
Klarnet: Ulaş Uysal
Bas: Ceren Akyıldız

Oyuncular:
Alper İrvan
Ayça Öztürk
Berfin Karatay
Canberk Dikmen
Can Seçki
Erdi Öztürk
Gözde Yıldız
Osman Onur Can
Yusuf Kısa

Işık Kumanda: Dorukhan Kenger
Efekt Kumanda: Ela Güldüren
Üstyazı Kumanda: Boran Özsaygı
Topluluk: CAS (Cihangir Atölye Sahnesi)
Tür: Komedi
Seanslar
Afiş

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz