Tarihte Yaşanmamış Olaylar – Kadıköy Boa Sahne

Boa Sahne, Ülkü Tamer ustanın Tarihte Yaşanmamış Olaylar kitabından çalgılı, şarkılı, şenlikli, gülmeli, güldürmeceli, eğlenmeli, eğlendirmeceli, harika bir oyun çıkarmış.

Oyunun uyarlandığı Tarihte Yaşanmamış Olaylar kitabı 10 kısa hikayeden oluşuyor.

Ülkü Tamer tarih adı altında yazılan saçma sapan pek çok kitabı gördükten sonra, öyle saçmalanılmaz, böyle saçmalanır diyerek, olmayan tarihi olaylar üzerine kendi hikayelerini uydurmuş. Kitabın önsözünde “Bu kitapta okuyacaklarınızın tümü uydurmadır. Düzmecedir. Palavradır. Adlar da, tarihler de, olaylar da gerçek değildir. Düş ürünüdür. Sondaki kaynakça bile.” diye yazarak da durumu okuyucusuna peşin peşin açıklamış. 

Boa Sahne bu öykülerden beş tanesinin yolunu (Gölün Tıkacı, Dördüncü Piramit, Sen de mi Brütüs?, Cezasını Önceden Çekmişti, Soylu Oyuncu), gezici bir tiyatro kampanyasının yoluyla kesiştirmiş. Kumpanya oyuncuları, bu akla zarar öyküleri, kılıktan kılığa girerek, şarkılar eşliğinde anlatıyorlar. Mısır’da, dördüncü piramit kim tarafından yaptırıldı, neden günümüze kalmadı ve insanlık neden bu 4. piramidin varlığından hiç haberdar olmadı? Antik Mısır’da kediler neden kutsaldır ve neden her yerde heykelleri vardır? Cesar’ı Brütüs mü öldür müştür? Peki bundan emin miyiz? Kesin bilgi mi yani? Kraliçe Elizabeth’in gerçek ölüm sebebi nedir? Oagna Mbuti’nin yüzmeyi öğrenmesi insanlık tarihini nasıl etkilemiştir? Albrecht alacağına karşılık devletle nasıl ödeşecek acaba? İşte tüm bu soruların “Ülkü Tamerce” cevapları hem kitapta, hem de oyunda.

Tarihte Yasanmamis Olaylar 26614 Tekperde.com
Oyunun Afişi

Oyunun merkezine yerleştirlen “gezici tiyatro kumpanyası”  temasıyla, bağımsız öyküler ışık, kostüm ve müzik geçişleriyle, hem birbirine kolayca bağlanmış, hem de bağımsızlıklarını korumuşlar. 

Ülkü Tamer’in hikayelerini Faruk Üstün sahneye uyarlamış. Oyunun yönetmenliğini de Emrah Eren yapmış.  Hikayeler kumpanya oyuncularının elinde çok eğlenceli bir temaşaya dönüşmüş. Birlikte oynamaktan, yaptıkları işten keyif aldıkları her halinden belli olan oyuncular, sahnede ürettikleri harika enerjiyi seyirciye geçirmeyi başarıyorlar.

Sahnede dekor olarak, branda ve iplerle kurulmuş bir çadır tiyatrosu var. Oyuncuların kostümleri de pastel renkleriyle araziye uyum sağlıyor. Çadırın içinden alel acele bulup buluşturulan yaratıcı ve eğlenceli aksesuarlarla gözümüzün önünde kostüm değiştiriyorlar, şarkılar söylüyorlar, yetmiyor bir de enstrüman çalıyorlar.

Kumpanya oyuncuları Ammar Özçelik, Atakan Avcı, Delal Yıldırım, Eylül Güntekin, Murat Küçük, Utku Palta ve Yağmur Altay, çok yetenekli, pırıl pırıl gençler.  Onlar oynamalara doyamıyorlar, biz de seyretmelere doyamadık. Yolları açık olur inşallah. 

Oyunun özgün müzikleri Utku Göçoğlu tarafından yapılmış. Ülkü Tamer’in Selam Olsun şiirinin 

“Kağıdımız çaput bizim. 

Kefenimiz bulut bizim. 

Mesleğimiz umut bizim. 

Kıranlara selam olsun”

kıtasına yapılan besteye, sonlara doğru kendimi eşlik ederken buldum. 

Oyun sonunda selamları da çok eğlenceliydi. Önce tek tek birbirlerini selamlayıp, tebrik ettiler. Sonra dönüp seyirciyi selamladılar. 

Çok keyifli bir 90 dakika geçirdim. Emeği geçen herkese teşekkürler. Oyundan çıkar çıkmaz da Tarihte Yaşanmamış Olaylar kitabını alıp okudum. 

Oyunun Künyesi
Yazan: Ülkü Tamer
Uyarlayan: Faruk Üstün
Yöneten: Emrah Eren
Dekor Tasarımı: Cihan Aşar
Kostüm Tasarımı: Selin Ölçen
Işık Tasarımı: Alev Topal
Müzik: Utku Güçoğlu
Hareket Düzeni: Utku Demirkaya
Afiş-Broşür Tasarımı: Ethem Onur Bilgiç
Oyun Fotoğrafları: Emre Mollaoğlu
Yönetmen Yardımcıları: Ezgi Nur Köycü-Barışcan İğdeli
Oyuncular: Ammar Özçelik, Atakan Avcı, Delal Yıldırım-Ezgi Nur Köycü, Eylül Güntekin, Murat Küçük Utku Palta, Yağmur Altay 
Dekor Uygulama: Kibele Dekor-Metin Gümüşoğlu
Yapım Koordinatörü: Kemal Tosun
Işık Kumanda: Barışcan İğdeli
Genel Sanat Yönetmeni: Aytekin Atabey
Topluluk: Boa Sahne
Tür: Dram-Komedi-Müzikal
Seanslar
Afiş
başak başak
başak başak
Tiyatro aşığı, profesyonel seyirci. Emekli finansçı. Evli, bir çocuklu, çok kitaplı birey.

benzerler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tirat

Oyuncuların sahnede birbirine söylediği uzun sözler, oyuncunun uzun ve kesintisiz konuşması.

Okunası yazılar

E-Posta Bülteni Kaydı

Size sitemiz ve tiyatrolar ile ilgili haberler göndermek istiyoruz